Moda Hakkında Her Şey

Moda Hakkında Her Şey

22 Şubat 2024 0 Yazar: rumeysa sariarslan

Modanın tarihi nedir? Moda nerede ve nasıl başladı? Günlük hayatımızı bu denli etkileyen moda kavramı kısaca nasıl oluştu? Moda geçmişten günümüze nasıl bir tarihsel süreç yaşadı? Modaya kimler, nasıl yön verebilir? Az parayla modaya uygun olarak nasıl giyinebilirsiniz? Şık bir tarz yaratmak için yapabileceğimiz basit öneriler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını bu blog yazısında kısaca özetledik.

Modanın kısa tarihi, insanlık tarihine paralel olarak gelişmiştir. Bu sebeple insanlık tarihindeki her değişiklik hemen modayı etkilemiştir. İşte moda tarihini madde madde özetlersek:

1. İlk dönemler: İnsanlar, giysileri sadece korunmak amacıyla kullanırken, süslenme ve estetik anlayışı henüz oluşmamıştır. Ama temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hayvan derilerinden giysi yaparken, taş ve kemikleri de süs eşyası olarak kullanmışlardır. Yani henüz moda kavramı oluşmamıştır.

2. Antik çağlar M.Ö. 3000 – M.S. 500: Antik Mısır ve Yunan medeniyetleri, moda anlayışının geliştiği dönemlerdir. Medeniyetlerin yükselişiyle birlikte giyim tarzları da değişmeye başlamıştır. Bu dönemde giysilerin kesimi ve süslemeleri önem kazanmıştır. Örneğin, Mısır’da ince kumaştan yapılan tunikler ve Roma’da toga gibi kıyafetler popüler hale gelmiştir.

Antik çağda moda
Toga

3. Orta Çağ M.S. 500 – M.S. 1500: Bu dönemde kilise etkisiyle sade ve dindar bir giyim tarzı benimsenmiştir. Ayrıca renkler ve kumaşlar sosyal statüyü belirtmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda soylular arasında zengin ve gösterişli kıyafetler moda olmuştur.

4. Rönesans 14.yy – 17. yy: Sanatın ve bilimin yeniden keşfedildiği bu rengarenk dönemde modada da büyük bir değişim yaşanmıştır. Sanat, bilim ve keşiflerle birlikte giysilerde daha karmaşık kesimler ve zengin süslemeler tercih edilmiştir. Ayrıca vücut hatlarını gösteren dar kesimli elbiseler ve süslü aksesuarlar moda olmuştur. Bu moda akımı modern giyim tarzına doğru güçlü bir zemin hazırlığı niteliğindedir.

Moda ve Rönesans

5. Sanayi Devrimi 18.yy – 19. yy: Fransız Devrimi’nin etkisiyle moda daha basit bir hale geldi. Kadınlar için kabarık elbiseler yerine daha düz kesimli korse ve etekler tercih edildi. Teknolojideki ilerlemelerle birlikte seri üretim mümkün hale gelmiştir. Bu da daha fazla insanın modaya erişebilmesine ama aynı zamanda modanın tekdüze bir hale gelmesine olanak sağlamıştır. Modern kıyafetler dediğimiz şehirli görünümünü temsil eden seri üretim moda ögelerini bu yüzyıllarda görüyoruz.

6. 20. yüzyıl: Moda endüstrisi hızla büyümüş ve farklı akımlar ortaya çıkmıştır. Örneğin, 1920’lerde kadınların pantolon giymesinin kabul görmesi, 1960’larda minilerin popüler olması gibi. Yani moda endüstrisi büyük bir dönüşüm yaşamıştır. Artık moda tasarımcıları, ünlülerin etkisiyle popülerlik kazanmış ve markaların gücü artmıştır. Feminen moda ikonları ve markaların etkisiyle moda dünyası daha da çeşitlenmiştir. Ayrıca bu dönemde moda endüstrisi profesyonelleşmiş ve uluslararası boyut kazanmıştır.

7. Günümüz: Moda artık herkes için erişilebilir hale gelmiştir. Ayrıca seri üretim ve malzeme çeşitliliği her kaliteden her tarzda ürünün tüketiciye ulaştırılabilmesine olanak tanımaktadır. Artık ‘fast fashion’ markaları ve online alışveriş platformları sayesinde güzel giyinmek için pek çok ucuz kıyafet seçeneği bulunmaktadır. Böylece günümüzde internetten beğenilen kıyafetler tek tıkla kapımıza kadar getirilmektedir. Yani eskisi gibi kapı kapı mağaza dolaşmak zorunda kalmadan alışveriş yapmak ve gardırop düzmek mümkün hale gelmiştir.

Peki ama güzel giyinmek için az parayla neler yapılabilir? İkinci el mağazalarından alışveriş yapmak, gardırobunuzu daha sade bir şekilde düzenlemek veya kendi tarzınızı yaratmak için eski kıyafetleri dönüştürmek gibi yöntemlerle uygun fiyatlara şık görünebilirsiniz. Ayrıca indirimleri takip etmek, yıllık indirim zamanlarını, Kasım ve Aralık aylarında yapılan indirimleri, sezon sonu indirimlerini takip etmek de işinizi kolaylaştıracaktır. Unutmayın, moda sadece pahalı markalarla değil, kendinizi ifade etme şeklinizle ilgilidir!

1. İkinci el alışveriş yapabilirsiniz. Vintage mağazalar veya online platformlar, uygun fiyatlı ve tarz sahibi kıyafetler bulmanızı sağlar. Ancak ikinci el kıyafet için güvenilirliğini kanıtlamış platformları tercih etmeyi unutmayın! Aman modaya uyacağım derken sağlığınızdan olmayın. Çünkü eski kıyafetlerin bakımı ve temizliği önemli bir detaydır. Gardrops Premium bu anlamda güvenilir bir platform sunmaktadır. Ben de kullandığım için memnuniyetle tavsiye edebilirim.

2. Gardırobunuzu yeniden düzenleyin ve eski kıyafetlerinizi kombinleyerek yeni görünümler yaratın. Minimalist moda yaklaşımı ile az sayıda çok yönlü parça alarak gardırobunuzu sadeleştirebilirsiniz. Bu şekilde daha fazla modaya uygun kombin yapma imkanına sahip olursunuz. Kısaca kendi renklerinize ve stilinize karar verip bu renk skalasında aynı stil parçalar biriktirerek, yeni ve çok seçenekli bir gardırop oluşturabilirsiniz. Örneğin pastel tonlarına karar verdiyseniz parlak renkli bir parçayı kombin yapamayabilirsiniz. Bu sebeple sık sık gardırobunuzda temizlik yapıp ve ekstra parçaları ayırarak satabilir ve ekstra gelir elde edebilirsiniz.

Moda anlayışınıza şapka ve aksesuarlar ekleyin!

3. Aksesuarlar kullanarak basit bir kıyafeti hemen şık bir hale getirebilirsiniz. Klasik bir kot ve bluz sizi sıradan gösterebilirken, bluzunuzu tamamlayan taşlı bir kolye daha feminen moda tarzı oluşturacaktır. Şapka, şal, takı gibi detaylarla tarzınızı tamamlayabilirsiniz. Eski modanın yeniden gündeme gelmesinin sebeplerinden biri de bu aksesuar kültürüdür. Şüphesiz eski şapkalar ve özenle seçilmiş takılar daha dolu dolu bir moda tarzı oluşturmanızda baş yardımcınız olacaktır.

4. Kendi tarzınızı oluşturun ve trendlere takılıp kalmaktan kaçının. Kişisel stilinizle öne çıkarak kendinizi ifade edebilirsiniz. Farklı tarzları denediniz ve artık size uygun olanına karar vermiş olmalısınız. Gün içerisinde en rahat olduğunuz ve sizi en doğru ifade eden kıyafetlerin içinde tarzınızı koruyun. Öyle ki çevreniz sizin neyi giyip neyi giymeyeceğiniz hakkında bir kanaat sahibi olsun. Ama onları, aşırı uçlara kaçmayacak şekilde ara sıra şaşırtmayı da ihmal etmeyin. Ara sıra tarzınızı geliştirmekte ve güncellemekte hiç bir sakınca yok. Böylece siz de moda ışığınızı canlı tutabilirsiniz.

5. Kullanmadığınız veya eskimiş olan kıyafetlerinizi yeniden değerlendirerek onlara yeni bir hayat verebilirsiniz. Örneğin, eski kot pantolonunuzdan şort yapabilir veya gömleğinizden farklı bir üst tasarlayabilirsiniz. Mesela elbiselerin etek ve kol boyu ile oynayıp üzerine işlemeler dikerek yeni parçalar elde edebilirsiniz. Böylece yeni bir elbise satın almış gibi ‘fresh’ bir hisle ‘handmade’ elbisenizi güle güle giyebilirsiniz. Hatta belki yeni bir moda akımı başlatmış olursunuz, kim bilir? Yaratıcılığınızı konuşturun!

Moda konusunda sizin de fikirleriniz varsa yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz. Eğer bu sayfayı faydalı bulduysanız takip etmeyi ve paylaşmayı unutmayın. Moda ile kalın!