Tatil

Tatil

30 Ağustos 2018 2 Yazar: rumeysa sariarslan

Resmi Tatil

Şehir hayatının yoğun iş temposunda resmi tatillerin ayrı bir yeri ve önemi var kuşkusuz. Hafta sonu tatili, mütemadiyen beyaz yakalının yüzünü güldürürken resmi tatiller de iş hayatının bonusu* niteliğinde karşılanıyor. Bazen hafta sonu ile tesadüfen birleştiğinde ve Pazartesi gibi melun ya da Cuma gibi sempatik bir günü aralarına aldıklarında tadından yenmez bir hal alıyor.

Yaz aylarına denk gelen böyle bir durumda mutlaka küçük ölçekli bir seyahat planı yapmak, birkaç arkadaş bir yerde toplaşmak, buluşmak mutluluk sebebi. Veya en azından günün güneş gören saatlerinde bir parka, bahçeye, imkan varsa su kenarına inmek iş stresinden arınmak ve doğayla bütünleşmek hepimiz için çok keyifli olsa gerek.

Kış aylarında ise resmi tatilin tadı ayrı bir keyif veriyor. Benim en sevdiğim ve yazın özlediğim konsept budur. Kayak ya da sonbahar yapraklarını seyretme temalı kış tatilleri yapanlar olsa da ben üç kat kıyafetimle, hareket edemeyerek seyahate çıkmayı sevmeyenlerdenim. Benim sevdiğim, kış aylarına denk gelen resmi tatillerde, arkadaşlarla bir evde toplanılır.

Rahat koltuklarda battaniye altında sıcak bir şey yudumlarken, yarın hiç yokmuşçasına dizi-film seyredilir. Hep birlikte ziyafet gibi sofralar hazırlanır, yemekler yenir, muhabbet edilir, aşka gelinir.

Şehir yaşamında yaz olsun kış olsun, her türlü resmi tatil özenle değerlendirilir, yapacak orijinal bir şeyler bulunur. Yeni insanlarla tanışılır, daha önce gidilmemiş bir avm gezilir, tarihi semtlerde mahalle turuna çıkılır, cumbalı evlerin önünde uzaklara bakan, habersiz fotoğraflar çekilir. Doyasıya abur cubur yenilebilir, uzaktaki meşhur köfteciye, künefeciye gidilir. Biraz daha az insan olan yerlere doğru uzaklaşılır. Değişikliğin her türlüsü güzeldir. Tebdili mekanın ferahlığı hissedilir resmi tatil günlerinde.

Hayata pozitif bakmanın, pozitif yaşamın destekleyicisidir resmi tatil günleri. Yazın sıcak çay, kışın buzlu çay gibi hissettirir. Bu toplu sevinçleri, şehirdeki huzurlu atmosferi, tatillerin bizi buluşturmasını, bir arada ve mutlu olmayı, biz olmayı seviyoruz.

İşlerimiz zor da olsa, patronlarımız stres altında daha iyi verim aldığına inanıp bizi çatlayana kadar koşturmak niyetinde de olsa, hayat bizi mengene gibi bir sıkıp bir gevşetse de güzel günler için yaşıyoruz. Mutlu zamanlarımızı, birlikte mutlu olup gülmeyi, eğlenmeyi, umut etmeyi bırakmayıp tatil günleri en iyi şekilde değerlendireceğime ant içerim sevgili okuyucu. Sağlıcakla kal.

İyi tatiller

bonus* yabancı kelime

Pazartesi sendromunu gülümseyerek aşmak için yazım;

Sevgilerimle.