Film Listesi ( En İyi Filmler )

Film Listesi ( En İyi Filmler )

9 Kasım 2018 0 Yazar: rumeysa sariarslan

En iyi filmler, mutlaka izlenmesi gereken filmler, en iyi film tavsiyesi, imdb 7.0 puan ve üzeri en iyi film için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

En iyi film listesi, mutlaka izlenmesi gereken filmler olarak sıraladıklarım tamamen benim tavsiyelerimdir. En iyi film listesini seçerken önceliklerim seyir kalitesi açısından yakın zaman teknolojisi, imdb puanı ve son olarak en geniş kitleye hitap edeceğini düşündüğüm filmleri seçmeye özen gösterdim. Hepsi de severek izlediğim ve beğendiğim filmler. İyi seyirler!

↓ en iyi film listesi ↓

 1. V For Vendetta (2005) imdb 8.2

en iyi film v for vendetta

Tür: Distopik, kahramanlık, duygusal

imdb sayfası için tıklayın

Distopik bir kült olan filmde baskıcı yönetime karşı sosyal bir ayaklanma başlatan V kendini değişime adayan bir sosyal kahraman olarak karşımıza çıkmaktadır. Maskeli savaşçı destansı bir hikayeyle yönetim araçlarını, binaları ve yöneticileri teker teker aşarak haklın uyanışını temsil edecektir. Maskeli kahramanımıza oscarlı oyuncu Natalie Portman başarılı oyunculuğuyla eşlik etmektedir.

Bir halk kahramanı olan V, maskesi, pelerini ve “Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var Bay Creedy. Ve fikirlere kurşun işlemez!” repliğiyle filmden çıkıp gerçek hayatta özgürlük figürlerinden biri oluyor.

Günümüz kuşağının ortak kültürüne ait bir film olması ve hareketli sahneleri ile heyecanlandırması V For Vendetta yı kesinlikle izlenilmesi gereken filmler arasına sokuyor. Masalsı anlatımı filmi tekrar tekrar izlemeye olanak sağlıyor. Efsanevi dövüş sahneleri ve sokaklara dökülen mücadele görüntüleri bir görsel şölen tadında! İyi seyirler!

 


 

 

 1. Dövüş Kulübü 1999’ ( Fight Clup ) (imdb 8.9)

en iyi film dövüş kulübü

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Psikolojik, modern hayat, duygusal

Filmde umutsuz bir beyaz yakalı olan anlatıcı uykusuzluk problemi çekmektedir. Başvurduğu uzmanın tavsiyesiyle kanserli insanların katıldığı grup terapilerine katılmaya başlar. Bu onu sakinleştirmek yerine sorunu kendi yöntemleriyle keskin ve çarpıcı bir şekilde dışa vurum yaşamaya götürecektir.

Filmi seyrettikten sonra insan biyolojisini yöneten beynimizin bize sürpriz şekilde geleneksel olmayan pratik çözümler sunabilmesi üzerine düşündürdü.

Psikolojik bir ögenin fantastik uçlarda işlendiği filmde aynı zamanda fantastik sahneler de mevcut. Hikayenin konusu gibi işlenişi de muziplikler ve başkaldırı ögeleri ile dolu.

Dövüş Kulübü ( Fight Clup ) En iyi modern hayat ve kapitalizm eleştirisi olduğunu söyleyebilirim. Bu filmi belirli aralıklarla seyreden ve modern hayata başkaldırı manifestosu olarak gören bir nesil yetişti.

Günümüzde benzer temaya sahip bilim kurgu türleri çokça olsa da Dövüş Kulübü ( Fight Clup )bu anlamda kült bir film olma özelliğini koruyor. Özellikle iyi bir kapitalizm eleştirisi arayan izleyiciler için kaçırılmaması gereken bir film.

1999 yapımı filmin başrollerinden biri Brad Pitt’in en iyi performanslarından biridir. Diğer başroller anlatıcı ve Marla Singer karakterlerine hayat veren Edward Norton ve gotik filmlerden tanıdığımız Helena Bonham Carter.

 

 

 

 1. Forrest Gump 1994’ (imdb 8.8)

en iyi film forrest gump

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, biyografi, tarihsel

Filmde zeka oranı düşük bir çocuğun hayattaki başarıları anlatılıyor. Aşık olduğu Jenny’nin koş Forrest koş! Diyerek onu okulun zorbalarından korumaya çalışması Forrest için yaşamın anlamı olacaktır. Film düşündürücü ve uzun bir hayattan kesitler sunmaktadır. Şaşırtıcı ve önemli anları anlatan biyografi izlemesi yapmak isteyen Hollywood severlere tavsiye ederim.

Hayata karşı bakış açısını geliştirmek adına mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir diye düşünüyorum. Özellikle zekası gündelik hayat için yetersiz olan bir insanın duygusal dünyası ve toplumda nasıl desteklenmesi gerektiğine dair düşündürücü ve güzel bir örnek teşkil ediyor.

Zaman zaman duygusal anlar yaşatsa da genel hatlarıyla tam bir biyografi tadında diyebilirim. Forrest Gump karakterinin hayatını ve başından geçen olayları anlatan filmde başrolde Tom Hanks’i izliyoruz.

 

 

 

 1. Umudunu Kaybetme 2006’ (imdb 8.0)

en iyi film umudunu kaybetme

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Motivasyon, duygusal

Filmde Chris Gardner kapı kapı dolaşarak kemik tarayıcı olan bir makinenin pazarlama ve satışını yapmaktadır. Ancak işler iyi gitmemektedir ve ekonomik zorluklar yüzünden karısı tarafından terk edilir. Küçük oğlunu bırakmayan Chris daha sonra kirayı ödeyemediği için evden de atılır.

Film iş ve aile hayatını önemseyen bir babanın, başarıyı kovalaması ve bu yolda karşılaştığı duygusal ve fiziksel zorluklar hakkında. Bu kadarı da olmaz, böyle olmasaydı keşke, yapılabilecek olan her şeyi yaptı artık dediğinizde sizi şaşırtan olaylara hazırlıklı olun. Filmin doğal bir mutluluk etkisi mevcut. Hayata karşı gaza getirdiğini de söyleyebilirim.

Başrolde, Will Smith performansın hakkını verdiği için hikaye kusursuz bir şekilde akıyor ve kurgu değil de gerçeğin içindesiniz gibi hissettiriyor. Hayat gibi acımasız, sert ve mucizelerle dolu bir film. Kesinlikle izlemelisiniz!

 


 

 

 1. Esaretin Bedeli 1994’ (imdb 9.3)

en iyi film esaretin bedeli

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, biyografi

Filmde karısını ve onun sevgilisini öldürme suçundan müebbet hapis almış Andy (Tim Robbins)’nin hapishane hayatı ve umut dolu bakış açısı, hapishane arkadaşı Red (Morgan Freeman) ‘in ağzından anlatılıyor. Zamanla etrafındaki kötülüklerin biri bitip biri başlarken Andy, dingin kalmaya ve özgürlüğü hissetmeye odaklanmaya devam eder.

Eğitimli bir banker olan Andy çevresindekilere de umut olmayı ve onlara da özgürlükten ve umuttan vazgeçmemeleri gerektiğini davranışlarıyla gösterecektir. Adeta hapishane ortamında bile özgür hissetmek mümkündür.

Zeki bir insanın hayattaki sabırlı ve olgun bakışını sergileyen bir film izlemek isterseniz kesinlikle Esaretin Bedeli filmini tavsiye ederim. Ancak hapishane ortamında yaşanan trajedilerin duygusal anlar yaşatacağını da unutmayın derim. Kesinlikle efsane bir film! Vakit kaybetmeden izlemelisiniz!

 

 

 

 1. Sevginin Gücü (Lion) 1994’ (imdb:8.6)

en iyi film leon

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, polisiye

Film kiralık katil olan Leon (Jean Reno)’un, komşusu küçük kız Mathilda (Natalie Portman) ‘yı koruması ekseninde ilerliyor. Üvey annesi ile sevgisiz bir ailesi olan Mathilda, babasının uyuşturucu işleri yüzünden bütün ailesinin katledildiği sırada alışverişten dönmektedir. Olanları görünce komşunun çocuğu gibi yan daireye sığınır. Ailesinin katillerini görmüştür ancak tek üzüntüsü erkek kardeşini öldürmüş olmalarıdır. Leon ise her an tetikte, kendini korumak için tek gözü açık uyuyan, sürekli ikamet değiştiren yalnız bir adamdır.

Zamanla, darmadağın ve aile kavramına uzak bu iki insanın arasında oluşan sevgi ve birbirlerini korumaları izleyiciye duygusal anlar yaşatıyor. Filmin muhteşem müzikleri daha sonra her dinlediğinizde aynı duyguları hissetmenize sebep oluyor.

Sevginin saf ve masum halini görsel bir şölen olarak izlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir film. Aynı zamanda nefes kesen aksiyon sahneleri ve cesaret örneği Leon karakteri için de izlenmeye değer. Mutlaka izlemelisiniz!

 


 

 

 1. Yağmur Adam 1988’ (imdb 8.0)

en iyi film yağmur adam

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, komik

Filmde eğlenceli ve şatafatlı bir hayat yaşayan Charlie (Tom Cruise), babasının ölümünden sonra yüklü mirasa konacağı için sevinir. Ancak onu bekleyen hiç haberinin olmadığı otizmli kardeşi Raymond (Dustin Hoffman) ‘tur. Bakıma muhtaç bir kardeşi olduğunu öğrenen Charlie şımarıkça şikayet ederek kardeşiyle ilgilenir. Hatta bu ilgilenme, kardeşinin matematik yeteneği olduğunu fark etmesiyle ondan kumar masasında faydalanmaya kadar gider.

Dünyayı naif bir şekilde deneyimleyen Raymond ile sahip olduğu her şeyi maddiyat ve hazla ölçen Charlie zamanla birbirlerini etkileyen duygusal bir bağ sahibi olurlar. İkisi de hayatta daha önce karşılaşmadıkları farklı deneyimler yaşayacaktır. Ve en çok da Charlie’nin hayata bakışı bu ilişkiden etkilenecektir.

Eski bir yapım olmasına rağmen alanında krallığını sürdüren film, izleyiciye farklı kişiliklerin iletişim aşamalarını, anlaşma ve çatışmalarıyla derin bir şekilde gözler önüne seriyor. İki kardeşin hayatı algılayışları bambaşka, biri modern hayatın göbeğinde kendinden memnun bir şekilde yaşarken diğeri bakım ve bağlılık arayan hassas bir kişilik. Ancak kardeşlik tam da böyle bir şey değil mi? Bu filmi kaçırmamalısınız!

 


 

 

3 adet savaş konulu en iyi film ! ↓

 

 1. Cesur Yürek 1995’ (imdb 8.4)

en iyi film cesur yürek

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Kahramanlık, tarihsel, duygusal, aksiyon

William Wallace (Mel Gibson) ‘in başrolde olduğu film, 13. Yüzyılda İskoç halkının, İngiliz işgaline karşı mücadele verdiği gergin bir ortamda geçmektedir. William Wallace eğitim sonrası döndüğü memleketinde aşık olduğu kadına evlenme teklif eder.

Ancak evlilikleri duyulursa gelin ilk geceyi bir İngiliz soylusunun koynunda geçirmek zorunda kalacaktır. Bu sebeple kimseye duyurmadan evlenirler ancak kısa zamanda durum ortaya çıkar ve William Wallace’in karısı gözdağı vermek için herkesin gözü önünde öldürülür. İşte film bu noktadan sonra hareketleniyor ve William’ı kahramana dönüştüren mücadeleyi anlatıyor.

Cesur Yürek ‘in son sahnede “Özgürlük” nidası işgal altında kalmış milletlerin gururuna sesleniyor ve film bittikten sonra akıllarda kalıyor. Direnişin sembolü olarak özgürlük! Aksiyon sahnelerini ve kahramanlık hikayelerini sevenlerin mutlaka izlemesi lazım!

En iyi Film ;

 

 

 1. 300 Spartalı 2006’ (imdb 7.7)

en iyi film 300 spartalı

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Tarihi, fantastik, savaş

M.Ö. 480 yılında geçtiği kurgulanan film, batı cephesinde Sparta’nın doğu cephesinde Pers krallığına karşı 300 askeriyle ölümüne bir savaşa girmesini konu alır. Sparta kralı Leonidas (Gerard Butler), kimseyi savaşa ikna edemediği için, en iyi 300 adamını toplayarak, devasa büyüklükteki Pers kralına karşı kazanması imkansız görünen bir savaşa girer. Ancak bu olay Yunanistan’ın Pers’lere karşı birleşmesine ve Pers kralının gücünün ve ölümsüzlük inancının kırılmasına sebep olacaktır.

Büyüleyici bir atmosferde gerçekleşen olaylar kendini ölüme adayan kahramanların seremonisi tadında anlatılmaktadır. Mitolojilere ve kahramanlık ögelerine çokça rastlanan filmde savaş sahneleri ve sahneler arası geçişler fantastik bir görsel şölenle sunulmaktadır.

Film, günümüz dünyasından uzaklaşmak ve film endüstrisinin farklı bakış açılarıyla sunabildiklerini görmek açısından izlenmeye değer diye düşünüyorum. İnsanlığın geçmişi ile ilgili hikayeleri destanlaştırma ve mitoloji yaratma kabiliyetine güzel bir örnek. Ayrıca görsel olarak sınırları zorladığı aşikar. İzlenmeye değer!

 


 

 

 1. Truva 2004’ (imdb 7.2)

en iyi film truva

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Aşk, savaş, duygusal, aksiyon

Truva prensi Paris (Orlando Bloom) ve Sparta kraliçesi Helen (Diane Kruger) arasında gelişen aşk sonrası Paris Helen’i kaçırır. Sparta kralı karısının kaçırıldığını öğrendiğinde ege denizini ele geçirme niyeti kamçılanır ve Truva’yı fethetmek için savaş ilan eder. Ancak hikayeyi bildiğimiz gibi Truva kalesi çok sağlam ve daha önce hiç aşılamamıştır. Bunun üzerine düşünen Sparta, tanrıların hediyelerine inanan Truva’ya bir oyun oynar ve kuşatma başlar.

Filmde savaştan bağımsız olarak Aşil (Brad Pitt) adlı savaşçı tarihe adını yazdırmak için Sparta tarafında savaşa dahil olurken Truvalı bakire Briseis (Rose Byrne) ile aşk yaşar. Aşkın ve savaşın iç içe geliştiği filmde sürükleyici olaylar heyecan yaratır.

Hem tarihsel bir savaş kurguya dayanarak anlatılır hem de bağımsız bir kahramanlık destanı yazılır. Filmde ayrıca romantizm ve etkileyici dövüş sahneleri zengin bir seyir keyfi sunuyor. Tarihsel hikayelerin sinemaya uyarlanan en etkileyici yapımlarından biri olduğunu düşünüyorum. İzlerken nefesinizi tutmanıza, kimi zaman yerinizde duramamanıza sebep olacak türden! Mutlaka izlenmeli!

 


 

 

↓ Bilim kurgu dalında en iyi film listesi (5+Bonus) ↓

 1. Başlangıç (Inception) 2010’ (imdb 8.8)

en iyi film başlangıç

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, bilinç, duygusal, aksiyon

Filmde Dom Cobb (Leonardo  DiCaprio) rüya aleminde insanların bilinçaltına sızarak bütün hayatlarını etkileyen kurmacalar yaratmaktadır. Bunu hırsızlık yapmak ve değerli sırları satmak için kullanır. Ancak bu iş yüzünden tutuklanmak için aranmaktadır. Ailesinden ve evinden uzak yaşamak zorunda kalan Dom Cobb riskli ve daha önce hiç denemediği bir işi, eve dönebilmenin yolu olduğu için kabul edecektir. Sırları çalıyordu ancak şimdi iyi bir kurgu yaratarak, ekibiyle birlikte, hedefin zihnine yeni bir fikir yerleştirmesi gerekiyor!

Başlangıç filmini, çağımızın bilinmezi beyni merak eden ve entelektüel bir fikirden yola çıkarak oluşturulan bilimkurgu türlerini sevenlere tavsiye ederim. Heyecanla dolu, zamanla yarışma sahnelerinin, sürekli yapılan ve yıkılan hayalden bir alemde, zengin görsel efektler arasında geçtiği sürükleyici bir film. Christopher Nolan yazıp yönetmiştir.

Leonardo DiCaprio’nun muhteşem oyunculuğunu bu filmde de seyrediyoruz. Gidişatta şaşırtıcı ve beklenmedik kurgusuyla ters köşe yaptıran senaryo, aksiyonu ve duraklama sahneleriyle dengelemiş ve hikayeyi anlaşılabilir bir hale getirmiş. Bu duraklama sahnelerinde ise izleyiciyi duygusal dünyasına götürüp kendi korkularıyla ve sorularıyla baş başa bırakıyor. İmdb ve pek çok önemli siteden yüksek puanlar alan film ülkemizde de severek izlenen yapımlar arasındadır.

Mutlaka izlenmesi gereken hem düşündürücü hem de eğlendirici bir film olduğunu düşünüyorum. İlk fırsatta izleyin!

 

 

 1. Limit Yok ( Limitless ) 2011’ (imdb 7.4)

en iyi film limit yok

en iyi film limit yok

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, bilinç, aksiyon

Herkes mutlaka bir kere hayalini kurmuştur. Birden bire bir şey olsa ve yapmam gerekenleri hızlıca halledebilsem ve zorlanmadan hayatı kolayca yaşayabilsem diye. Limit yok filmi işte bu dünyanın hayalini kurmuş bir yazarın eseri!

Filmde Eddie Morra ( Bradley Cooper ) kitabını yazmakta tıkanma yaşayan ve yayıncısı tarafından zorlanan bir yazardır. Esin kaynağı bulamamaktadır ve duygusal olarak da çökmüş durumdadır. Tesadüfen eline geçen bir hapı denemeye karar verir ve anında kitapta ilerleme kaydeder ve hatırlamadığı başka bir sürü şey yaşamıştır. Gerçek hayatta üstün zeka ve hassas duyulara sahip bir insanın hayatındaki değişiklikler anlatılır.

Ancak ilacın yan etkileri de mevcuttur ve bu yan etkiler yüzünden kahramanımızın bu işten vazgeçmesi ve hayatına devam etmesini bekleyebilirsiniz. Klasik tarzda bitmesi beklenirken sonunda sürprizler vardır. Hareketli sahneler ve görsel efektlerle desteklenmiş olan film sizi kendi dünyası içine sürüklüyor. Bradley Cooper hem dağılmış bir yazarı hem de başarılı bir iş adamını canlandırırken başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

Oldukça eğlenceli bir film! Yine de bu filmi izlerken sadece film olduğunu unutmamak gerek. İyi seyirler dilerim.

 


 

Bonus:  Lucy 2014’ (imdb 6.4)

en iyi film lucy

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, bilinç, aksiyon

Limitless filminin konu bakımından benzeri niteliğinde olan film, Lucy ( Scarlett Johannson ) karakterinin oyunculuğu ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu sefer hap yerine kristal şeklindeki maddenin insan vücuduna yapabildiklerini izliyoruz.

Filmde, birkaç haftadır tanıdığı erkek arkadaşı tarafından uyuşturucu mafyasına teslimat yapmak zorunda bırakılan Lucy, mafyanın eline düşer ve uyuşturucuyu Avrupa’ya sokması taşıyıcı olarak kullanılır. Karnındaki maddenin poşetten sızmasıyla cesaret ve öngörüsü gelişen Lucy, ellerinden kaçmayı başarır ve kendini kurtarmak için araştırmalar yapmaya başlar.

Bu arada zekası gittikçe artmakta ve maddeyi düzenli almazsa yan etkilerden kurtulamamaktadır. Bilincin genişlemesini ve her şeyi kapsamasını kurguya paralel işlemişler ve bence çok da güzel olmuş. Puanı neden böyle düşük anlamadım ancak bu sebeple buraya bonus olarak koyuyorum. Bence eğlenceli ve kaçırılmaması gereken bir film.

 


 

 1. Truman Show 1998’ (imdb 8.1)

en iyi film truman show

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Komedi, duygusal, bilimkurgu

Filmde Truman Burbank ( Jim Carrey ) bebekken bir televizyon kanalı tarafından evlat edinilmiş ve bir Truman Show karakteri olarak yaşamaktadır ancak bundan haberi yoktur. Başrolde kendi hayatının oyuncusu olarak dış dünyaya kapalı bir adada tutulan Truman’ın sahte ailesi, sahte olayları ancak tozpembe bir hayatı vardır. Her taraftan gizli kameralarla 24 saat izlenen Truman, şüpheli olaylar sayesinde gerçeklerin peşinden gitmeye karar verir.

Bir zamanlar Biri Bizi Gözetliyor programı vardı hatırlarsınız. O da yurt dışından örneklenen konsept programlardan birisiydi ama oradaki oyuncular bunun bir program olduğunu biliyordu. Bana onu hatırlattı. Neyse ki Truman Show kapasitesinde bir set için yatırım yapmak ve risk almak pek mantıklı gözükmüyor. Jim Carrey her zamanki gibi komik ve dahice performansıyla dikkat çekiyor.

Ayrıca filmin eleştiri kaygısı gütmeden aynı zamanda güzel bir televizyon eleştirisi yapmış olduğunu da filmi izlediğinizde anlıyorsunuz. En iyi film kategorisine girmeye hak kazandı. Beğenerek izleyeceğinize eminim. İyi seyirler!

 


 

 1. John Malkovich Olmak 1999’ (imdb 7.8)

en iyi film john malkovich olmak

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, fantastik, duygusal, sanat, aşk

Filmde kuklacı Craig ( John Cusack ) karısı Lotte’nin ( Cameron Diaz ) ısrarıyla devamlı bir işe girmek için bir gökdelenin yedi buçuğuncu katında bir iş görüşmesi yapar. İşe kabul edilir ve çalışırken dosya dolabının arkasında tesadüfen bulduğu gizli geçidin John Malkovich’in beynine açıldığını keşfeder. Çok hoşlandığı iş arkadaşı Maxine’e bundan bahsettiğinde, Maxine bu geçidi eğlence hizmeti olarak pazarlamayı teklif eder.

Filmde Amerikalı ünlü aktör John Malkovich (gerçek ismi) gerçek hayattaki karakterini oynamıştır. Film sizi fantastik bir bakış açısıyla büyülü bir gerçekliğe götürecek. Film başladığında günümüz ilişkileri ve kent yaşamını arkanızda bırakmanızı tavsiye ederim.

Benzeri yapılmamış olan bu ilginç filmi Spike Jonze yönetmiştir. Çekimler eski olduğu için sıkılacağınızı düşünebilirsiniz ancak farklı bir film deneyimine açıksanız sıkılmayacağınızı garanti ederim. Cameron Diaz’ın bildiğimiz halinden çok farklı göründüğü bir film izlemek de ilginç olacaktır diye düşünüyorum. Alanında en iyi film ! İyi seyirler dilerim.

 


 

 1. Aşk ( Her ) 2013’ (imdb 8.0)

en iyi film aşk

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, duygusal, aşk, distopik

Filmde Theodore Twombly ( Joaquin Phoenix ), özel bir şirkette tebrik, bayram, taziye vb. kartlar yazarak çalışmaktadır. Karısıyla boşanmak üzere ve şehirde kaybolmuş, mutsuz bir yaşamı vardır. Adı Samantha (Scarlett Johannson seslendirmesi ) olan yapay zekayı satın aldığında onu anlayan, zamanla kendisine benzeyen, her daim entelektüel sohbet edebilen, meraklı, anlayışlı bir kadına sahip olur.

Filmin distopik kurgusunda, insanlık teknolojiyi gündelik hayata çok iyi entegre etmiş ancak kişinin bireyselliği de maksimum düzeye yükselmiştir. Lüx içinde gökdelenlerde yaşayan insanlar hafif işlerde çalışırlar ancak yalnızdırlar. Bunu bilen bir şirket aynı günümüzdeki fırsat kollayan yatırımcılar gibi, sahibine elektronik ortamda hizmet eden ve insan gibi konuşan bir yapay zeka programı geliştirir.

Başkarakterin gerçek duyguları ve gerçek ilişkiyi başaramaması konusunda kişisel sorgulamaları günümüz ilişkilerine ışık tutar nitelikteydi. Çekimleri büyük bir titizlikle yapılan filmin tüm modern bunalım hissine rağmen, geniş çekim mekanları kullanması sayesinde ferahlatıcı bir etkisi de var.

( Daha bugün bu konuyla ilgili bir şeyler izledim. Çin’de haberleri yapay zekalı bir robotun sunacak olması ve herhangi birinin sesinin taklit edilebildiği yönünde bir bilimsel haber. Aslında bu durumda film bilimkurgu kategorisinde kalmaya devam etmeli mi bilemedim J )

İlk olarak 4 sene önce izlememe rağmen hala favori filmim olduğunu söyleyebilirim. Yazarlığını ve yönetmenliğini Spike Jonze yapmıştır. Pek çok dalda adaylığı ve ödülü vardır. Benim için en iyi film budur. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

 

 

↓ Sanat konulu en iyi film listesi ↓

 

 1. Kalbini Dinle ( August Rush ) 2007’ (imdb 7.5)

en iyi film August Rush

en iyi film August Rush

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, Müzik, Romantik

Filmde rock müzik yapan bir gurubun solisti Louis (Jonathan Rhys Meyers) ve başarılı bir çellist olan Lyla (Keri Russell) bir partide tanışır ve aşık olurlar. Geceyi birlikte geçiren çift, türlü aksilikler yüzünden bir daha bir araya gelemez ve birbirinin izini kaybeder. Ancak Lyla hamile olduğunu öğrenir ve doğumdan hemen sonra, Lyla’nın kariyerini düşünen hırslı babası çocuğu kaçırarak çocuk esirgeme kurumuna bırakır. Kızına ise çocuğunu doğumda kaybettiğini söyler.

Böylece üçü de birbirlerinden habersiz 11 yıl yaşamışlardır. Ancak anne babasının müzik yeteneklerinin fazlasına sahip olan August Rush, ailesinin onu beklediğine inanmaktadır ve yetimhaneden kaçarak sokaklara düşer. Sonrasında olaylar ve mucizeler birbirini kovalar. “Müzik her yerdedir, senin yapmak gereken şey onu dinlemek.” Filmden alıntı.

Filmin sürükleyici anlatımı ve müzik teması üzerine kurulu olması keyifli bir masal tadı veriyor. Romantizm ve dram abartılmadığı için August Rush’ın karakteri ve maceraları ön plana çıkıyor. Bu da filmi klasik romantik dramdan farklı bir güzelliğe götürüyor. Klişelerin dışına çıkarıyor. Bence izlemeyen çok şey kaçırır. İçinizi coşkuyla dolduracak, eğlenceli bir en iyi film daha! İyi seyirler!

 

 

 1. Her Çocuk Özeldir ( Taare Zameen Par ) 2007’ (imdb 8.4)

en iyi film her çocuk özeldir

en iyi film her çocuk özeldir

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, Eğitim

Hint yapımı filmde disleksi olan yani okuma zorluğu çeken Ishaan Nandkishore Awasthi (Darsheel Safary) okulda ve evde sorunlar yaşamaktadır. Başarısız olarak yaftalandığı için içine kapanır ve anlayışsız babası tarafından haşarılıkları cezalandırılır. En sonunda babası onu disipline ihtiyacı var diye yatılı okula gönderir. Ancak Ishaan evde mutsuz da olsa ailesinden uzaklaşmayı kabullenemez ve yoğun bir depresyona çekilir.

Bu sırada yatılı okulda resim öğretmeni olan Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan) sıradışı bir öğretmen ve kendi geçmişinde de benzer sıkıntıları olan biridir. Çocuğun durumunu fark eder ve onun tekrar hayata tutunması için ne gerekiyorsa yapar. Sonunda da manevi mükafatını alacaktır.

Aamir Khan’ın yönetmen kadrosunda da bulunduğu filmde, hint sinemasının bildiğimiz görsel zenginliği, dans ve müzik eksik olmuyor. Eğitim alanında, dünyamızda hep tartışılan doğru eğitim verilirse herkes başarılıdır ilkesini çok güzel yansıtan bir film.

Duygusal biriyseniz çok ağlayacağınızı garanti veririm ancak buna değecektir de. İçinizi sevgi ile dolduracak bir yapım. Aamir Khan’ın her filmi güzeldir ancak bu film efsane. O yüzden buraya sadece bunu koyuyorum. Kesinlikle kaçırılmaması gereken en iyi film ! İyi seyirler dilerim.

 

 

 1. Amelie 2001’ (imdb 8.3)

en iyi film Amelie

en iyi film Amelie

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Sanatsal, komedi, estetik

Film hayatı anlamaya çalışan ve hayata farklı bir algı düzeyinden bakan Amelie’nin  (Audrey Tautou), kendi deneyimlerini anlatmasıyla başlıyor. Sarkastik mizah denebilecek yaklaşımlarla insanları ve hayatlarını tanımlıyor. Küçük şeylerden mutlu olan Amelie evinde kremitin altında bulduğu, bir çocuğun olduğu anlaşılan kutuyu artık yetişkin olan sahibine ulaştırarak onu da mutlu ediyor.

Ve nihayet aşkı bulduğunda onu yaşayış ve hissediş tarzı da etkileyici ve büyüleyici bir sanat sahnesine dönüşüyor. Filmin yavaş ilerlediğini ve çekimlerinin konusu gibi sanatsal açıdan değerlendirildiğini söylemem gerek. O nedenle sürükleyici bir film değil ancak naif ve estetik bir film olduğunu söyleyebilirim. Başkarakterin hayalleri sık sık yaratıcı bir zeminde sahneye aktarılıyor. Bu da bize fantastik bir bakış açısı sunuyor.

Amelie şüphesiz kendi türünde benzersiz bir Fransız film. İzleyen kimsenin unutamadığı bir yapım. Sahneler estetik açıdan tam not alırken müzikleri de filmi taşarak günümüzde Amelie’yi hatırlatan birer hatıraya dönüşmüştür. Sanat gecesi yaptığınızda mutlaka izlemeniz gereken en iyi film Amelie olmalı. Amelie’nin dünyasına iyi seyirler!

 

 

 1. Amerikan Güzeli 1999’ (imdb 8.4)

en iyi film amerikan güzeli

en iyi film amerikan güzeli

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Sanatsal, dramatik, erotik

Filmde Lester Burnham (Kevin Spacey) karısı ile duygusal ilişkisi kopmuş, ergen kızı tarafından saygı görmeyen Amerikalı orta ekonomik sınıftan bir adamdır. İşyerinde ise durum bundan farklı değildir ve patronun da kötü davranması sonucu içeriden gelen bir isyan baş gösterir. Orta yaş bunalımına giren ve arayış içinde olan Lester spor yapmaya başlar. Bu sırada kızının okuldan arkadaşı Angela ( Mena Suvari )  ile aralarında cinsel bir yakınlaşma olur. Ancak olaylar bunlarla sınırlı kalmaz.

Gündelik hayatın sakin trajedisi içinde bir ailenin dağılışını ve arka arkaya gelen büyük değişimleri izliyoruz. Bir zamanların iletişim sıkıntısı ile dağılan Amerikan ailesi ve Amerikan rüyası pazarlamasında madalyonun öteki yüzü sunuluyor. Gelişmeye ve bireyselleşmeye başlayan toplumda ailenin ahlak değerlerini kaybederek yozlaşması ve dağılması gözler önüne seriliyor. Bir edebi eseri sinemaya uyarlamak ve kitabın vereceği tadı koruyabilmek mümkün olsaydı bu film o film olurdu.

Çekimlerin kesinlikle sanatsal bir bakış açısıyla yapıldığı ve çok beğenildiği film 5 dalda Oscar kazanmıştır.  Amerikan Güzeli film müzikleri de çok beğenilmiş ve kült filmler arasına girmesine yardımcı olmuştur. Mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu söylemeliyim. Benim 2 kere izlediğim nadir filmler arasındadır. İyi seyirler!

 

 

 1. Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris) 2011’ (imdb 7.7)

en iyi film Pariste gece yarısı

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Fantastik, romantik, tarihsel, komedi

Filmde nişanlı olan Inez (Rachel McAdams)ve Gil (Owen Wilson) ve Inez’in sosyetik ailesinin yanına Paris’e tatile gelirler. Gil asosyal bir yazardır, Inez ise sosyal bir güzel. Inez’in arkadaşlarıyla takılmak istemesi ve Gil’in bu arkadaşlardan pek hoşlanmaması sonucu Gil Paris gecelerinde tek başına gezintilere çıkmaktadır. Inez’in babası nereye gittiğini anlamak için peşine dedektif takar ancak dedektif Gil’in kaybolduğunu söyler.

Tarihteki edebi yazarların, ressamların, düşünürlerin konu edildiği fantastik filmde eğlenceli ve romantik bir yolculuğa çıkacak, gotik mimarinin tadını çıkaracaksınız. Woddy Allen yazarlığı ve yönetmenliğinde karakterlerin gerçekliği, tutarlılığı, uzlaşmazlıkları arasında fantastik dünyaya açılan kapılar ve değişen hayatları ilgi çekici.

Paris sokakları ve tarihi mimarisi ile görsel açıdan zengin ve dikkat çekici olan filmde diyaloglar da entelektüel ve kültürel ögelerle dolu dolu verilmiştir. Ben izlerken çok keyif aldım ve zaman zaman heyecanlandım. Tarihin önemli adımlarına şahit olma fikri beni heyecanlandırdı. Eğer sizi de heyecanlandırıyorsa kesinlikle bu filmi izlemelisiniz diyorum. İlk fırsatta izlemelisiniz!

 

 

↓ Dram konulu en iyi film listesi ↓

 1. Tatlı Bela (Erin Brockovich) 2000’ (imdb 7.3)

en iyi film Erin Brockovich

en iyi film Erin Brockovich

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Motivasyon, romantik, tarihsel, komedi

Filmde başrolde Erin Brockovich (Julia Roberts) 3 çocuklu, dul ve işsiz bir kadındır. Karıştığı bir trafik kazası davasında onu temsil eden avukatı Edward L. Masry (Albert Finney)’den iş ister. Konuşkan ve tatlı dilli Erin onu ikna ederek çalışmaya başlar. Çalışmaya başladığında kurumlardaki dosyaları incelerken Hinkley adlı yerleşmede bir şirket tarafından suyun kirletildiğini ve halktan saklandığını fark eder.

Bu durumu araştırmaya başladığında yerel halkın su yüzünden kanser, tümör gibi ciddi hastalıklarla boğuşmaktadır. Şirket ise bu hastalıkların masraflarını karşılayarak halka sus payı vermektedir. Erin bu davayı takip etmek için önce patronu Edward’ın sonra da hayatın karşısına çıkardığı tüm sorunlarla canla başla mücadele etmektedir.

Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan Erin Brockovich, Julia Roberts’a Oscar kazandırmıştır. Gerçekten de oyunculuğunun ve doğallığının Pretty Woman performansını geride bıraktığını düşünüyorum. Talihsiz olayların birbirini kovaladığı filmde komedi tadı da hakim diyebilirim.

Hayatın içinden sıcak ve düşündürücü bir film. Pazar akşamı izlemek için ideal. Pazartesi’ye enerji depolamayı kolaylaştıracaktır. Çekimler şehirde ve Hinkley adlı kasabada ya da yolda geçmektedir. Filmin kurgusu boşluksuz ve yavaş ilerlemektedir. Biraz uzun bir film olarak dozunda aşk barındırır. Bence mutlaka izlemelisiniz! İyi seyirler!

 

 

 1. Duyguların Rengi (The Help) 2011’ (imdb 8.1)

en iyi film duyguların rengi

en iyi film duyguların rengi

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Motivasyon, tarihsel, komedi

Filmde 1970’li yıllarda, Skeeter (Emma Stone) adlı sarışın kız üniversiteyi bitirip eve dönmüştür. Yaşıtları gibi evlenip yuva kurması beklenirken kariyer yapmak istediğine karar verir. Meslek seçimi yazar olmaktır. Ve gazetede ev işleriyle ilgili bir köşe yazmaya başlar.

Yazıları için en yakın arkadaşının siyahi hizmetçisi olan Aibileen (Viola Davis)’den yardım ister. Daha sonra aşçı Minny (Octavia Spencer)’de kadroya dahil olur ve 2 siyahi, 1 idealist beyaz kadın yazı projesi için sık sık bir araya gelmeye başlar. Bunun üzerine aralarında bir yakınlık oluşur ve trajedik hikayeler ortaya çıkmaya başlar.

Siyahi dadılar beyaz ailelerle yaşadıkları olayları ve bebeklerini emanet etmelerine rağmen beyaz kadınların onları nasıl dışladığını konu alan hikayeler konuşulur. Skeeter yazar olmak isteyen idealist ve muhalif bir genç kız olarak bu işi değiştirmek için bir şeyler yapmaya karar verecektir.

Siyahilerin mücadelesini anlatan trajedik olduğu kadar komik anlatımıyla dikkatleri çeken film tamamen duygulara hitap ediyor. Eğer duygusal bir izleyiciyseniz film boyunca yer yer gözyaşlarınızı tutamamanız muhtemel. Bütün engellere rağmen karar verilmişse hedefe ulaşmanızı kim engelleyebilir ki? Filmin güzel bir hikayesi var. Bence severek izleyeceksiniz. Mendilinizi yanınıza almayı unutmayın! İyi seyirler.

 

 

 

 1. Hayatın Getirdikleri (The Secret Life of Bees) 2008’ (imdb 7.3)

en iyi film hayatın getirdikleri

en iyi film hayatın getirdikleri

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Duygusal, Aile

Otoriter ve sevgisiz babası ile büyüyen çocuk Lily (Dakota Fanning), bakıcısı ile annesinin yaşadığı kasabaya giderek annesi hakkında bilgiler bulmaya çalışır. İpuçlarını takip ederek bir arıcılık çiftliğine ulaşan Lily beklemediği bir ilgi ve sevgiyle karşılaşır. Burada daha önce karşılaşmadığı aile ortamıyla gördüğü destekten çok etkilenir.

Lily sarışın bir çocuktur. Ancak arıcılık yapan çiftlik sahibi siyahi aile fertlerinden oluşmaktadır. Aile fertleri June Boatwright, August Boatwright, May Boatwright (Alicia Keys, Queen Latifah, Sophie Okonedo). Ailenin duygusal çözülmeleri, küçük kızın incinmiş kalbi ve duygusal tepkilerini iç içe anlatan film etkileyici ve içinizi ısıtacak türden.

Lily aradığını bulmuş mudur? Küçük bir kız çocuğu gerçek babasında göremediği ilgi ve sevgiyi bu merhametli siyahi aileden görecektir. Yine duyguların ve insan olmanın ten rengine ya da ırka bağlı olmadığını gösteren güzel bir aile filmi. Zevkle izleyeceğinize eminim. Fazlaca duygusal sahneleri olduğu için mendilleri hazırlayın. İyi seyirler.

 

 

 1. Hayat Güzeldir (Life is Beautiful) 1997’ (imdb 8.6)

en iyi film hayat güzeldir

en iyi film hayat güzeldir

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Duygusal, aile, tarihsel

Film 1930’ların İtalya’sında 2. Dünya Savaşı ortamında geçiyor. Hayata mizahla bakabilen Guido Orefice (Roberto Benigni), karısı Dora (Nicoletta Braschi) ve küçük oğulları ile mutlu yaşamaktadır. Almanya’nın İtalya’yı istila etmesiyle Yahudileri Nazi kamplarına toplamaya başlarlar.

Guido ve ailesi de Nazi kamplarına götürülür. Karısı ayrı kendisi ayrı yatakhanelerde kalmaya ve çalışmaya başlarlar. Bu sırada yaşlılar gaz odalarında öldürülmekte, herkes dayak ve aşağılanma görmektedir. Yetişkinler dehşet verici şeyler konuşmaktadır, herkeste korku ve üzüntü hakimdir. Bu şartlarda oğlunun travma yaşamasını istemeyen Guido ona, bunun bir asker oyunu olduğunu ve kazanana gerçek tank verileceğini söyler.

Savaşın ve ırkçılığın insanlık dışı tüm uygulamalarına şahit olurken aynı zamanda bir babanın oğluna yarattığı pozitif dünyayı ve sevgi kalkanını görüyoruz. Listede şimdiye kadarki filmlerde ağlamadıysanız üzülmeyin, bu filmde ağlayacağınıza garanti veriyorum. Filmin başarılı müzikleri de bu etkisini arttırıyor.

Filmde neredeyse acıklı diyalog olmamasına rağmen sürekli duygulandırıyor. Guido’nun olumlu bakış açısına bile duygulanabilirsiniz. En iyi yabancı film dalında ve birkaç dalda daha ödül almış olan İtalya yapımı filmi psikolojik olarak hazır olmadan izlememenizi tavsiye ederim. Ama uygun bir zamanda mutlaka görülmesi gerekiyor. İyi seyirler!

 

 

 

 1. Schindler’in Listesi 1993’ (imdb 8.9)

en iyi film schindler'in listesi

en iyi film schindler’in listesi

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, tarihsel

Filmde Oscar Schindler fabrikası için işçi lazım olması bahanesiyle 1100 adet yahudiyi kamplara gitmekten kurtarır. Siyasi bağlantılarını, bağlantılarının yetmediği yerde rüşvet kozunu kullanan Schindler her seferinde sorun çıkaran Nazi askerlerine karşı listesindeki Yahudileri korur. Daha sonra bu aileler ve Schindler arasında duygusal bir bağ oluşacaktır.

Hayat Güzeldir gibi Yahudi soykırımını anlatan bir başka film daha. Ancak bu sefer 7 Oscar ödüllü 3 saatlik bir film karşımızda. Başka pek çok ödül de kazanmıştır. Filmin tamamı kasvetli bir ortamda geçmektedir. Amerikan yapımı olan film Amerika’da kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli görülmektedir. Dünya çapında da yüksek beğeni ve hasılat kazanan film mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yer almaktadır. İyi seyirler dilerim.

 

 

 

Bonus:  Piyanist 2002’ (imdb 8.5)

en iyi film piyanist

en iyi film piyanist

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Duygusal, tarihsel, sanatsal

Film 1939 yılı Polonya’sında geçer. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman (Adrien Brody) tesadüfen yahudi kampına gitmekten kurtulur. Varşova’nın varoşlarında yıkık bir binada aç ve ses yapmadan hayatta kalmaya çalışır. Bu sırada bir asker başlangıçta ona yardım ederken sonradan işin farklı bir boyutu olduğu ortaya çıkar.

Naif bir sanatçı kişiliği olan Wladyslaw piyanoya bağlılığından güç alarak hayata tutunur. Önceki iki filme göre kısmen yumuşak olan film Wladyslaw Szpilman adlı piyanistin gerçek anılarının filme aktarılmış halidir. Diğer ikisi ağır gelebilir derseniz bu filmle başlamanızı tavsiye ederim.

Listede aynı konular tekrar etmesin diye bu filmi buraya bonus olarak bırakıyorum. Eklemesem olmazdı çünkü izledikten sonra günlerce film üzerine düşünmüştüm. İyi seyirler dilerim!

 

 

 

Listenin devamı gelecektir. En iyiler serisi yapmayı planlıyorum. Burada hiç romantik komedi yok fark ettiyseniz. Buraya biraz romantik komedi gerekecek. Çok yakında…

↓ Romantik komedi konulu en iyi film ↓

    26.Tatil (The Holiday) 2006’ (imdb 6.9)

en iyi film tatil

en iyi film tatil

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, komedi, duygusal

Film günümüz Hollowood ve İngiltere’nin Londra’ya bağlı Sarry adlı kasabasında geçiyor. Amanda (Cameran Diaz) başarılı bir fragman yapımcısıdır. Yoğun iş temposundan ancak sevgilisinin onu aldattığını anladığında kafasını kaldırır. Iris Londra’da büyük bir dergide editörlük yapmaktadır. İki senedir aşık olduğu ve flört ettiği adamın başka bir kızla nişanlandığını öğrenir.

Bu iki başarılı kadın karakter, noel tatilinde, bir tatil sitesi üzerinden evlerini, arabalarını iki haftalığına değiştirir ve macera başlar. Duygusal dünyalarını düzeltmeye çalışırken aşk yine peşlerini bırakmayacak! Dürüstlüğün getirdiği samimiyet ve sıcaklığı, aile olmayı hissedecekler.

Karakter seçimlerinin çok başarılı olduğu film iki güçlü kadın karakter işlemesiyle ön plana çıkmaktadır. Bana göre imdb puanı daha yüksek bir film olmalıydı, izlenme skalası puanına göre öndedir. En son netflix de filmi bünyesine dahil etti.

Amerikan filmlerinde karşımıza çıkan pek çok fenomene (noel, hollywood, Londra ve edebiyat gibi) bu filmde de rastlıyoruz. Bununla birlikte kadın erkek ilişkilerinde kadını destekleyen ve güçlendiren bir film olmasıyla göze çarpıyor. Keza filmi izledikten sonra bir müddet pozitif iyon bulutu etkisinde kalıyorsunuz.

Filmin derinleştiği anları olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim, duyarlı biriyseniz size hitap eden, duygulanacağınız çok derin sahneler göreceksiniz. Yine de total olarak pozitif ve eğlenceli bir film ! İçinizi ısıtacak bir romantik komedi izleme saatiniz geldiğinde, hala izlemediyseniz, bu filmi görmeden geçmeyin derim!

İyi seyirler!

 

    27.Özel Bir Kadın (Pretty Woman) 1990’ (imdb 7.0)

özel bir kadın

en iyi film özel bir kadın

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, komedi, duygusal

New York’ta geçen film yakışıklı iş adamı Edward’ın (Richard Gere), hayat kadını olan Vivian’ı (Julia Roberts) işe almasıyla başlar. Sosyetik hayatından sıkılan Edward iş görüşmelerinde kendisine eşlik etmesi ve sevgili rolü oynaması için Vivian’la anlaşır.

Normalde kendi sınıfından tatminsiz bir kız arkadaşı olan Edward kırılgan ve akıllı Vivian’ın yeni kıyafetler ve tavırlar içindeki halinden etkilenir. Vivian ise yüksek sosyal statüyü deneyimledikçe hayattan beklentilerini tekrar sorgulamaya başlar. Bu sırada bir arada yaşayan ve sevgili rolünü oynayan çift arasında gerçek bir aşk doğmaya başlar. Acaba sosyal statüye rağmen filizlenen aşkları galip gelebilecek mi?

Film, klasik zengin erkek, fakir kadın hikayesi gibi gelebilir, zaten başlangıçta sınıfsal bir film olarak hazırlanmışken, sonradan romantik komediye evrilerek beyaz perdeye aktarılmış. Ancak karakterlerin gerçekçiliği ve kadının bireysel haklarına sahip çıkması bakımından keyiflidir.  

Film boyunca dozunda bir romantizm sizleri bekliyor olacak. Julia Roberts’ın bu filmle en iyi kadın oyuncu altın küre ödülünü aldığını da söylemeden geçmeyelim. Vivian zaman zaman güldürecek, zaman zaman üzecek fakat totalde film bitince kendine hayran bırakacak. Mutlaka görülmesi gerekiyor! Kendi konusunda bir klasik!

Şimdiden iyi seyirler!

 

    28.Not: Seni Seviyorum (P.S. I Love You) 2007’ (imdb 7.0)

Not Seni Seviyorum

en iyi film Not Seni Seviyorum

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, komedi, duygusal

Bol bol ağlamalı, uçuk kaçık kız arkadaşlarla macera yaşamalı, İrlanda’ya aşık olmalı, romantik romantik ve yine romantik bir komedi! Bu filmi izlemeye hazırsanız yanınıza bir kutu mendil almayı asla unutmayın!

Holly (Hilary Swank) ve Gerry (Gerard Butler) birbirine deliler gibi aşık, tutku dolu evliliklerinde maddi sıkıntıları ile boğuşan bir çifttir. Derken Gerry’nin hasta olduğu ve öleceği aşklarının gündemine bomba gibi düşüverir. Gerry ise Holly’e sezdirmeden ölümü sonrasında Holly ‘e destek olacak bir mektup sistemi kurar. Böylece film boyunca Holly’nin yas sürecini ve tekrar hayata dönüş yolculuğunu seyrederiz.

Film Amerika’da geçmekle birlikte bol bol İrlanda sahneleri mevcuttur. Genel olarak İrlanda’nın bakir doğası ile görsel şölene hazır olun. Romantik komedi filmlerine göre uzun sürdüğü düşünülebilir ancak romantik komediden fazlasını anlatmaktadır. Yakın aile ilişkilerini, iş ilişkilerini, görmemiz gereken tüm ayrıntıları gözler önüne sermiştir. Ve bunu sıkılmadan izlettirmeyi başarır.

Size tavsiyem yağmurlu ve bulutlu bir günde izlememeniz olacak, ağır bir bunalıma girmenizi istemeyiz. Bir de ağlamaktan gözlerinizin şişmemesi için arada filmi durdurup yüzünüze su çarpmanızı tavsiye ederim. Yok ben etkilenmem derseniz, siz bilirsiniz tabi. Arkadaşla ya da sevgiliyle izlenmesi tavsiye edilir.

İyi eğlenceler!

 

 

    29.Çikolata (Chocolat) 2000’ (imdb 7.2)

çikolata

en iyi film çikolata

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, komedi, duygusal

Film küçük bir Fransız kasabasına gelen çocuklu ve tutkulu bir kadının beraberinde yaşanan olayları konu alıyor. Vianne (Juliette Binoche), 6 yaşındaki kızı ve renkli kişiliği ile tutucu bir Fransız kasabasında çikolata yapıp satmaya gelir.

İlk önce kimse bu kadından çikolata satın almak istemez. Düzenli olarak kiliseye giden kasabalılar hayatın hazlarına kapı açarak günaha gireceklerine inanmaktadır. Üstelik kadın genç, güzel ve çocukludur. Ancak Vianne yavaş yavaş kasabalı kadınlarla iletişim kurmayı başarır.

Bu arada Vianne ile gezici denizci Roux (Johnny Depp) arasında romantik bir ilişki doğar. Tutucu belediye başkanı Vianne’in serbest davranışları ve kasaba halkını refaha alıştırmasından hoşlanmaz ve onları kasabadan dışlamak için elinden geleni ardına koymaz.

Film her toplumda görülen gericilik ve çatışma süreçlerini romantik ve büyülü bir atmosferde işlemiştir. İzlerken olaylara hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. İnsanların hayatına kasteden büyük trajediler ve çikolata eşliğinde tatlı ilerlemeler bir arada keyifli bir seyir sağlıyor.

1959 yılına ait bir dönem filmi olduğu için Fransız mimarisi ve çikolata aşçılığı birleşince fantastik bir ortam havası hissedilmektedir. İşin içine dans ve müzik de girecek ve bu tutucu ortamın boğucu havası yerini rahatlık ve aşka bırakacak mı?

Kıyıda köşede kalmış mutlaka izlenmesi gereken bir film ! Kolay kolay her listede karşınıza çıkmaz. Bu gotik filmi kaçırmayın derim! İyi seyirler!

 

Karantinada yapılacaklar listesi yazım için tıklayın.