Film Listesi ( En İyi Filmler )

Film Listesi ( En İyi Filmler )

9 Kasım 2018 1 Yazar: rumeysa sariarslan

Filmler, mutlaka izlenmesi gereken filmler, en iyi film tavsiyesi, imdb 7.0 puan ve üzeri film seçmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Film listesi, mutlaka izlenmesi gereken filmler olarak tamamen benim tavsiyelerimdir. En iyi film listesini seçerken önceliklerim seyir kalitesi açısından yakın zaman teknolojisi, imdb puanı ve son olarak en geniş kitleye hitap edeceğini düşündüğüm filmleri seçmeye özen gösterdim. En iyi film listesini, türüne göre romantik, fantastik, korku, bilim kurgu vb. olarak ayrı ayrı listeledim. Hepsi de severek izlediğim ve beğendiğim filmler. İyi seyirler dilerim!

7 Adet kült film ! ↓

↓ en iyi film listesi ↓

 1. V For Vendetta (2005) Film (imdb 8.2)

en iyi film v for vendetta

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Distopik, kahramanlık, duygusal

Distopik bir kült olan filmde baskıcı yönetime karşı sosyal bir ayaklanma başlatan V, kendini değişime adayan bir sosyal kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Maskeli savaşçı destansı bir hikayeyle yönetim araçlarını, binaları ve yöneticileri teker teker aşarak haklın uyanışını temsil edecektir. Ayrıca maskeli kahramanımıza başarılı oyunculuğuyla, Oscar’lı oyuncu Natalie Portman eşlik etmektedir.

Sonuçta bir halk kahramanı olan V, maskesi, pelerini ve “Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var Bay Creedy. Ve fikirlere kurşun işlemez!” repliğiyle filmden öteye geçip gerçek hayatta özgürlük figürlerinden biri oluyor. O yüzden mutlaka izlenmesi gereken bir film.

Günümüz kuşağının ortak kültürüne ait kült bir film olması ve hareketli sahneleri ile heyecanlandırması V For Vendetta yı kesinlikle izlenilmesi gereken film olarak liseye sokuyor. Ayrıca masalsı anlatımı filme akıcılık kazandırıyor ve tekrar tekrar izlemeye olanak sağlıyor. Efsanevi dövüş sahneleri ve sokaklara dökülen mücadele görüntüleri bir görsel şölen tadında! Öyleyse, iyi seyirler dilerim!


 

 1. Dövüş Kulübü 1999’ ( Fight Clup ) Film (imdb 8.9)

en iyi film dövüş kulübü

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Psikolojik, modern hayat, duygusal

Filmde umutsuz bir beyaz yakalı olan anlatıcı uykusuzluk problemi çekmektedir. Bu yüzden başvurduğu uzmanın tavsiyesiyle kanserli insanların katıldığı grup terapilerine katılmaya başlar. Bu, onu sakinleştirmek yerine sorunu kendi yöntemleriyle keskin ve çarpıcı bir şekilde dışa vurum yaşamaya götürecektir.

Filmi seyrettikten sonra insan biyolojisini yöneten beynimizin bize sürpriz şekilde geleneksel olmayan pratik çözümler sunabilmesi üzerine düşünecek ve şaşıracaksınız. Ayrıca psikolojik bir ögenin fantastik uçlarda işlendiği filmde aynı zamanda fantastik sahneler de mevcut. Dolayısıyla, hikayenin konusu gibi işlenişi de muziplikler ve başkaldırı ögeleri ile dolu.

Dövüş Kulübü ( Fight Clup ) için en iyi modern hayat ve kapitalizm eleştirisi yapan film olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu filmi belirli aralıklarla seyreden ve modern hayata başkaldırı manifestosu olarak gören bir nesil yetişti.

Günümüzde benzer temaya sahip bilim kurgu türleri çokça olsa da Dövüş Kulübü ( Fight Clup ) bu anlamda kült bir film olma özelliğini koruyor. Dolayısıyla, özellikle iyi bir kapitalizm eleştirisi arayan izleyiciler için kaçırılmaması gereken bir film.

1999 yapımı filmin, başrollerinden biri olan Brad Pitt’in en iyi performanslarından biridir. Diğer başroller anlatıcı ve Marla Singer karakterlerine hayat veren Edward Norton ve gotik filmlerden tanıdığımız Helena Bonham Carter. İşte her iki karakter için de kariyer anlamında bir dönüm noktası olan bir film!

 1. Forrest Gump 1994’ Film (imdb 8.8)

en iyi film forrest gump

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, biyografi, tarihsel

Bu etkileyici film zeka oranı düşük bir çocuğun hayattaki başarılarını anlatıyor. Aşık olduğu Jenny’nin “Koş Forrest koş!” diyerek onu okulun zorbalarından korumaya çalışması Forrest için yaşamın anlamı olacaktır. Aslında film uzun bir hayattan kesitler sunmaktadır. Ayrıca şaşırtıcı ve önemli anları yakalayan biyografi izlemesi yapmak isteyen Hollywood severlere tavsiye ederim. Oldukça düşündürücü bir film!

Hayata bakış açısını geliştirmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biridir. Özellikle zekası gündelik hayat için yetersiz birinin duygusal dünyası ve toplumla ilişkilerine dair düşündürücü ve güzel bir örnek teşkil ediyor.

Zaman zaman duygusal anlar yaşatsa da genel hatlarıyla tam bir biyografi tadında diyebilirim. Forrest Gump karakterinin hayatını ve başından geçen olayları anlatan filmde başrolde Tom Hanks’i izliyoruz. Sırf bu sebeple bile izlemeye değer!

 1. Umudunu Kaybetme ( The Pursuit of Happyness ) 2006’ Film (imdb 8.0)

en iyi film umudunu kaybetme

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Motivasyon, duygusal

Filmde Chris Gardner kapı kapı dolaşarak kemik tarayıcı olan bir makinenin pazarlama ve satışını yapmaktadır. Ancak işler iyi gitmemektedir ve ekonomik zorluklar yüzünden karısı tarafından terk edilir. Zaen küçük oğlunu bırakmayan Chris daha sonra kirayı da ödeyemediği için evden de atılır.

Film iş ve aile hayatını önemseyen bir babanın, başarıyı kovalaması ve bu yolda karşılaştığı duygusal ve fiziksel zorluklar hakkında. Bu kadarı da olmaz, böyle olmasaydı keşke, yapılabilecek olan her şeyi yaptı artık dediğinizde sizi şaşırtan olaylara hazırlıklı olun. Bu filmin doğal bir mutluluk etkisi mevcut. Ayrıca hayata karşı gaza getirdiğini de söyleyebilirim.

Başrolde, Will Smith performansın hakkını verdiği için hikaye kusursuz bir şekilde akıyor ve kurgu değil de gerçeğin içindeymiş gibi hissettiriyor. Yani filmi başlatmadan önce yanınıza mendil almayı unutmayın derim. Aynı hayat gibi acımasız, sert ve mucizelerle dolu bir film. Sonuçta kesinlikle izlemelisiniz!


 

 1. Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption ) 1994’ Film (imdb 9.3)

en iyi film esaretin bedeli

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, biyografi

Filmde karısını ve onun sevgilisini öldürme suçundan müebbet hapis almış Andy (Tim Robbins)’nin hapishane hayatı ve umut dolu bakış açısı, hapishane arkadaşı Red (Morgan Freeman) ‘in ağzından anlatılıyor. Bu sırada, etrafındaki kötülüklerin biri bitip biri başlarken Andy, dingin kalmaya ve özgürlüğü hissetmeye odaklanmaya devam ediyor.

Zaten umutlu bir insan olan Andy çevresindekilere de umut olmayı ve onlara da özgürlükten vazgeçmemeleri gerektiğini davranışlarıyla gösterecektir. Adeta hapishane ortamında bile özgür hissetmek mümkündür. Çünkü eğitimine ve mesleğine odaklanarak kendisine özgürlük yolunu açacaktır.

Zeki bir insanın hayata karşı sabırlı ve olgun bakışını sergileyen bir film izlemek isterseniz kesinlikle Esaretin Bedeli filmini tavsiye ederim. Ancak hapishane ortamında gerçekleşen trajedilerin duygusal anlar yaşatacağını da hatırlatmak isterim. Kesinlikle efsane bir film! Sonuçta vakit kaybetmeden izlemelisiniz!

 1. Sevginin Gücü ( Lion ) 1994’ Film (imdb:8.6)

en iyi film leon

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, polisiye

Film kiralık katil olan Leon (Jean Reno)’un, komşusu küçük kız Mathilda (Natalie Portman) ‘yı koruması ekseninde ilerliyor. bu filmde üvey annesi ile sevgisiz bir ailesi olan Mathilda, babasının uyuşturucu işleri yüzünden bütün ailesinin katledildiği sırada alışverişten dönmektedir. Dolayısıyla olanları görür görmez komşunun çocuğu gibi yan daireye sığınır. Ailesinin katillerini görmüştür ancak tek üzüntüsü erkek kardeşini öldürmüş olmalarıdır. Aslında komşusu Leon ise her an tetikte, kendini korumak için tek gözü açık uyuyan, sürekli ikamet değiştiren yalnız bir adamdır.

Zamanla, darmadağın ve aile kavramına uzak bu iki insanın arasında oluşan sevgi ve birbirlerini korumaları izleyiciye duygusal anlar yaşatıyor. Zaten filmin muhteşem müzikleri daha sonra her dinlediğinizde aynı duyguları hissetmenize sebep oluyor. Çünkü hem çaresizlik hem de sevgi iç içe geçmiş durumda.

Sevginin saf ve masum halini görsel bir şölen olarak izlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir film. Ayrıca nefes kesen aksiyon sahneleri ve cesaret örneği Leon karakteri için de izlenmeye değer. Sonuç olarak mutlaka izlemelisiniz!


 

 1. Yağmur Adam ( Rain Man ) 1988’ Film (imdb 8.0)

en iyi film yağmur adam

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, komik

Filmde eğlenceli ve şatafatlı bir hayat yaşayan Charlie (Tom Cruise), babasının ölümünden sonra yüklü mirasa konacağı için sevinir. Ancak onu bekleyen otizmli kardeşi Raymond (Dustin Hoffman) ‘tur. Aniden bakıma muhtaç bir kardeşi olduğunu öğrenen Charlie şımarıkça şikayet ederek kardeşiyle ilgilenir. Hatta bu ilgilenme, kardeşinin matematik yeteneği olduğunu fark etmesiyle ondan kumar masasında faydalanmaya kadar gider.

Sonrasında, dünyayı naif bir şekilde deneyimleyen Raymond ile sahip olduğu her şeyi maddiyat ve hazla ölçen Charlie zamanla birbirlerini etkileyen duygusal bir bağ sahibi olurlar. Böylece ikisi de hayatta daha önce karşılaşmadıkları farklı deneyimler yaşayacaktır. Ve en çok da Charlie’nin hayata bakışı bu ilişkiden etkilenecektir.

Eski bir yapım olmasına rağmen alanında krallığını sürdüren film, izleyiciye farklı kişiliklerin iletişim aşamalarını, anlaşma ve çatışmalarıyla derin bir şekilde gözler önüne seriyor. İki kardeşin hayatı algılayışları bambaşka, biri modern hayatın göbeğinde kendinden memnun bir şekilde yaşarken diğeri bakım ve bağlılık arayan hassas bir kişilik. Ancak kardeşlik tam da böyle bir şey değil mi? İşe bu filmi kaçırmamalısınız!


 

3 adet savaş konulu en iyi film ! ↓

 1. Cesur Yürek 1995’ ( Braveheart ) Film (imdb 8.4)

en iyi film cesur yürek

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Kahramanlık, tarihsel, duygusal, aksiyon

William Wallace (Mel Gibson) ‘in başrolde olduğu film, 13. Yüzyılda İskoç halkının, İngiliz işgaline karşı mücadele verdiği gergin bir ortamda geçmektedir. ilk olarak William Wallace eğitim sonrası döndüğü memleketinde aşık olduğu kadına evlenme teklif eder.

Ancak evlilikleri duyulursa gelin ilk geceyi bir İngiliz soylusunun koynunda geçirmek zorunda kalacaktır. Bu sebeple kimseye duyurmadan evlenirler ancak kısa zamanda durum ortaya çıkar ve William Wallace’in karısı gözdağı vermek için herkesin gözü önünde öldürülür. İşte film bu noktadan sonra hareketleniyor ve William’ı kahramana dönüştüren mücadeleyi anlatıyor.

Cesur Yürek ‘in son sahnede “Özgürlük” nidası işgal altında kalmış milletlerin gururuna sesleniyor ve film bittikten sonra akıllarda kalıyor. Direnişin sembolü olarak özgürlük! Sonuçta aksiyon sahnelerini ve kahramanlık hikayelerini sevenlerin mutlaka izlemesi lazım!

En iyi Film ;

 1. 300 Spartalı 2006’ Film (imdb 7.7)

en iyi film 300 spartalı

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Tarihi, fantastik, savaş

M.Ö. 480 yılında geçtiği kurgulanan film, batı cephesinde Sparta’nın doğu cephesinde Pers krallığına karşı 300 askeriyle ölümüne bir savaşa girmesini konu alır. Sparta kralı Leonidas (Gerard Butler), kimseyi savaşa ikna edemediği için, en iyi 300 adamını toplayarak, devasa büyüklükteki Pers kralına karşı kazanması imkansız görünen bir savaşa girer. Ancak bu olay Yunanistan’ın Pers’lere karşı birleşmesine ve Pers kralının gücünün ve ölümsüzlük inancının kırılmasına sebep olacaktır.

Büyüleyici bir atmosferde gerçekleşen olaylar kendini ölüme adayan kahramanların seremonisi tadında anlatılmaktadır. Ayrıca mitolojilere ve kahramanlık ögelerine çokça rastlanan filmde savaş sahneleri ve sahneler arası geçişler fantastik bir görsel şölenle sunulmaktadır.

Film, günümüz dünyasından uzaklaşmak ve film endüstrisinin farklı bakış açılarıyla sunabildiklerini görmek açısından izlenmeye değer diye düşünüyorum. Çünkü insanlığın geçmişi ile ilgili hikayeleri destanlaştırma ve mitoloji yaratma kabiliyetine güzel bir örnek. Ayrıca görsel olarak sınırları zorladığı aşikar. İzlenmeye değer!

en iyi film 300 Spartalı


 

 1. Truva 2004’ ( Troy ) Film (imdb 7.2)

en iyi film truva

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Aşk, savaş, duygusal, aksiyon

Truva prensi Paris (Orlando Bloom) ve Sparta kraliçesi Helen (Diane Kruger) arasında gelişen aşk sonrası Paris Helen’i kaçırır. Sparta kralı karısının kaçırıldığını öğrendiğinde ege denizini ele geçirme niyeti kamçılanır ve Truva’yı fethetmek için savaş ilan eder. Ancak hikayeyi bildiğimiz gibi Truva kalesi çok sağlam ve daha önce hiç aşılamamıştır. Bunun üzerine düşünen Sparta, tanrıların hediyelerine inanan Truva’ya bir oyun oynar ve kuşatma başlar.

Filmde savaştan bağımsız olarak Aşil (Brad Pitt) adlı savaşçı tarihe adını yazdırmak için Sparta tarafında savaşa dahil olurken Truvalı bakire Briseis (Rose Byrne) ile aşk yaşar. Böylece aşkın ve savaşın iç içe geliştiği filmde sürükleyici olaylar heyecan yaratır.

Hem tarihsel bir savaş kurguya dayanarak anlatılır hem de bağımsız bir kahramanlık destanı yazılır. Filmde ayrıca romantizm ve etkileyici dövüş sahneleri zengin bir seyir keyfi sunuyor. Zaten, tarihsel hikayelerden sinemaya uyarlanan en etkileyici yapımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Ama izlerken nefesinizi tutmanıza, kimi zaman yerinizde duramamanıza sebep olacak türden! Mutlaka izlenmeli!
 

en iyi film

↓ Bilim kurgu dalında en iyi film listesi (5+Bonus) ↓

 1. Başlangıç ( Inception ) 2010’ (imdb 8.8)

en iyi film başlangıç

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, bilinç, duygusal, aksiyon

Filmde Dom Cobb (Leonardo  DiCaprio) rüya aleminde insanların bilinçaltına sızarak bütün hayatlarını etkileyen kurmacalar yaratmaktadır. Bunu hırsızlık yapmak ve değerli sırları satmak için kullanır. Ancak bu iş yüzünden tutuklanmak için aranmaktadır. Bu yüzden ailesinden ve evinden uzak yaşamak zorunda kalan Dom Cobb riskli ve daha önce hiç denemediği bir işi, eve dönebilmenin yolu olduğu için kabul edecektir. Sırları çalıyordu ancak şimdi iyi bir kurgu yaratarak, ekibiyle birlikte, hedefin zihnine yeni bir fikir yerleştirmesi gerekiyor!

Yani Başlangıç filmini, çağımızın bilinmezi olan beyni merak eden ve entelektüel bir fikirden yola çıkarak oluşturulan bilimkurgu türlerini sevenlere tavsiye ederim. Ayrıca heyecanla dolu, zamanla yarışma sahnelerinin, sürekli yapılan ve yıkılan hayalden bir alemde, zengin görsel efektler arasında geçtiği sürükleyici bir film. Zaten Christopher Nolan yazıp yönetmiş.

Leonardo DiCaprio’nun muhteşem oyunculuğunu bu filmde de seyrediyoruz. Önce gidişatta şaşırtıcı ve beklenmedik kurgusuyla ters köşe yaptıran senaryo sonra aksiyonu ve duraklama sahneleriyle dengelenmiş ve hikayeyi anlaşılabilir bir hale getirmiş. Bu duraklama sahnelerinde ise izleyiciyi duygusal dünyasına götürüp kendi korkularıyla ve sorularıyla baş başa bırakıyor. Zaten imdb ve pek çok önemli siteden yüksek puanlar alan film ülkemizde de severek izlenen yapımlar arasındadır.

Mutlaka izlenmesi gereken hem düşündürücü hem de eğlendirici bir film. İlk fırsatta izleyin!

 1. Limit Yok ( Limitless ) 2011’ Film (imdb 7.4)

en iyi film limit yok
en iyi film limit yok

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, bilinç, aksiyon

Herkes mutlaka bir kere hayalini kurmuştur. Birden bire bir şey olsa ve yapmam gerekenleri hızlıca halledebilsem ve zorlanmadan hayatı kolayca yaşayabilsem diye. İşte ‘Limit Yok’ filmi bu dünyanın hayalini kurmuş bir yazarın eseri!

Filmde Eddie Morra ( Bradley Cooper ) kitabını yazmakta tıkanma yaşayan ve yayıncısı tarafından zorlanan bir yazardır. Çünkü esin kaynağı bulamamaktadır ve duygusal olarak da çökmüş durumdadır. Tesadüfen eline geçen bir hapı denemeye karar verir ve anında kitapta ilerleme kaydeder ama hatırlamadığı başka bir sürü şey yaşamıştır. Dolayısıyla gerçek hayatta üstün zeka ve hassas duyulara sahip bir insanın hayatındaki değişiklikler anlatılır.

Ancak ilacın yan etkileri de mevcuttur ve bu yan etkiler yüzünden kahramanımızın bu işten vazgeçmesi ve hayatına vasat bir şekilde devam etmesini bekleyebilirsiniz. Fakat klasik tarzda bitmesi beklenirken filmin sonunda sürprizler sizleri bekliyor. Oldukça hareketli sahneler ve görsel efektlerle desteklenmiş olan senaryo sizi kendi dünyası içine sürüklüyor. Bradley Cooper hem dağılmış bir yazarı hem de başarılı bir iş adamını canlandırırken başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

Öyleyse eğlenceli bir film! Yine de bu filmi izlerken sadece film olduğunu unutmamak gerek. Yoksa işler sarpa sarabilir. Size iyi seyirler dilerim.


 

Bonus:  Lucy 2014’ Film (imdb 6.4)

en iyi film lucy

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, bilinç, aksiyon

Limitless filminin konu bakımından benzeri niteliğinde olan film, Lucy ( Scarlett Johannson ) karakterinin oyunculuğu ile de dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu sefer hap yerine kristal şeklindeki maddenin insan vücuduna yapabildiklerini izliyoruz.

Filmde, birkaç haftadır tanıdığı erkek arkadaşı tarafından uyuşturucu mafyasına teslimat yapmak zorunda bırakılan Lucy, mafyanın eline düşer ve uyuşturucuyu Avrupa’ya sokması için taşıyıcı olarak kullanılır. Ama karnında taşıdığı maddenin poşetten sızmasıyla cesaret ve öngörüsü gelişen Lucy, ellerinden kaçmayı başarır ve kendini kurtarmak için araştırmalar yapmaya başlar.

Bu arada zekası gittikçe artmakta ve maddeyi düzenli almazsa yan etkilerden kurtulamamaktadır. Ayrıca bilincin genişlemesini ve her şeyi kapsamasını kurguya paralel işlemişler ve bence çok da güzel olmuş. Zaten puanı neden böyle düşük anlamadım ancak bu sebeple buraya bonus olarak koyuyorum. Çünkü eğlenceli ve kaçırılmaması gereken bir film.


 

 1. Truman Show 1998’ Film (imdb 8.1)

en iyi film truman show

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Komedi, duygusal, bilimkurgu

Filmde Truman Burbank ( Jim Carrey ) bebekken bir televizyon kanalı tarafından evlat edinilmiş ve bir Truman Show karakteri olarak yaşamaktadır ancak bundan haberi yoktur. Başrolde kendi hayatının oyuncusu olarak dış dünyaya kapalı bir adada tutulan Truman’ın sahte ailesi, sahte olayları ve ancak tozpembe bir hayatı vardır. Bu sırada her taraftan gizli kameralarla 24 saat izlenen Truman, şüpheli olaylar sayesinde gerçeklerin peşinden gitmeye karar verir.

Bir zamanlar Biri Bizi Gözetliyor programı vardı hatırlarsınız. O da yurt dışından örneklenen konsept programlardan birisiydi ama oradaki oyuncular bunun bir program olduğunu biliyordu. Bana onu hatırlattı. Neyse ki Truman Show kapasitesinde bir set için yatırım yapmak ve risk almak pek mantıklı gözükmüyor. Dolayısıyla endişelenecek derecede bir distopya değil. Sadece Jim Carrey her zamanki gibi komik ve dahice performansıyla dikkat çekiyor.

Ayrıca filmin eleştiri kaygısı gütmeden aynı zamanda güzel bir televizyon eleştirisi yapmış olduğunu da filmi izlediğinizde anlıyorsunuz. Bu nedenle en iyi film kategorisine girmeye hak kazandı. Beğenerek izleyeceğinize eminim. İyi seyirler!


 

 1. John Malkovich Olmak 1999’ (imdb 7.8)

en iyi film john malkovich olmak

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, fantastik, duygusal, sanat, aşk

Filmde kuklacı Craig ( John Cusack ) karısı Lotte’nin ( Cameron Diaz ) ısrarıyla devamlı bir işe girmek için bir gökdelenin yedi buçuğuncu katında bir iş görüşmesi yapar. İşe kabul edilir ve çalışırken dosya dolabının arkasında tesadüfen bulduğu gizli geçidin John Malkovich’in beynine açıldığını keşfeder. Daha sonra çok hoşlandığı iş arkadaşı Maxine’e bundan bahsettiğinde, Maxine bu geçidi eğlence hizmeti olarak pazarlamayı teklif eder.

İşin ilginci Amerikalı ünlü aktör John Malkovich (gerçek ismi) gerçek hayattaki karakterini oynamıştır. Bu film sizi fantastik bir bakış açısıyla büyülü bir gerçekliğe götürecek. Ayrıca film başladığında günümüz ilişkileri ve kent yaşamını arkanızda bırakmanızı tavsiye ederim.

Benzeri yapılmamış olan bu ilginç filmi Spike Jonze yönetmiştir. Çekimler eski olduğu için sıkılacağınızı düşünebilirsiniz ancak farklı bir film deneyimine açıksanız sıkılmayacağınızı garanti ederim. Çünkü Cameron Diaz’ın bildiğimiz halinden çok farklı göründüğü bir film izlemek de ilginç olacaktır diye düşünüyorum. Alanında en iyi film ! İyi seyirler dilerim.


 

 1. Aşk ( Her ) 2013’ Film (imdb 8.0)

en iyi film aşk

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Bilimkurgu, duygusal, aşk, distopik

Filmde Theodore Twombly ( Joaquin Phoenix ), özel bir şirkette tebrik, bayram, taziye vb. kartlar yazarak çalışmaktadır. Ayrıca karısıyla boşanmak üzere ve şehirde kaybolmuş, mutsuz bir yaşamı vardır. Ancak adı Samantha (Scarlett Johannson seslendirmesi ) olan yapay zekayı satın aldığında onu anlayan, zamanla kendisine benzeyen, her daim entelektüel sohbet edebilen, meraklı, anlayışlı bir kadına sahip olur.

Filmin distopik kurgusunda, insanlık teknolojiyi gündelik hayata çok iyi entegre etmiş ancak kişinin bireyselliği de maksimum düzeye yükselmiştir. Yani lüx içinde gökdelenlerde yaşayan insanlar hafif işlerde çalışırlar ancak yalnız ve mutsuzdurlar. Ancak bir şirket aynı günümüzdeki fırsat kollayan yatırımcılar gibi, sahibine elektronik ortamda hizmet eden ve insan gibi konuşan bir yapay zeka programı geliştirir.

Başkarakterin gerçek duyguları ve gerçek ilişkiyi başaramaması konusunda kişisel sorgulamaları günümüz ilişkilerine ışık tutar nitelikteydi. Ayrıca çekimleri büyük bir titizlikle yapılan filmin tüm modern bunalım hissine rağmen, geniş çekim mekanları kullanması sayesinde ferahlatıcı bir etkisi de var.

Daha bugün bu konuyla ilgili bir şeyler izledim. Çin’de haberleri yapay zekalı bir robotun sunacak olması ve herhangi birinin sesinin taklit edilebildiği yönünde bir bilimsel haber. Aslında bu durumda film bilimkurgu kategorisinde kalmaya devam etmeli mi bilemedim?

İlk olarak 4 sene önce izlememe rağmen hala favori filmim olduğunu söyleyebilirim. İşte yine bir Spike Jonze filmi! Yani yazarlığını ve yönetmenliğini Spike Jonze yapmıştır. Sonuçta pek çok dalda adaylığı ve ödülü vardır. Benim için en iyi film budur. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim. İyi seyirler.

↓ Sanat konulu en iyi film listesi ↓

 1. Kalbini Dinle ( August Rush ) 2007’ Film (imdb 7.5)

en iyi film August Rush
en iyi film August Rush

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, Müzik, Romantik

Filmde rock müzik yapan bir gurubun solisti Louis (Jonathan Rhys Meyers) ve başarılı bir çellist olan Lyla (Keri Russell) bir partide tanışır ve aşık olurlar. Geceyi birlikte geçiren çift, türlü aksilikler yüzünden bir daha bir araya gelemez ve birbirinin izini kaybeder. Ancak Lyla hamile olduğunu öğrenir ve doğumdan hemen sonra, Lyla’nın kariyerini düşünen hırslı babası çocuğu kaçırarak çocuk esirgeme kurumuna bırakır. Sonra kızına çocuğunu doğumda kaybettiğini söyler.

Böylece üçü de birbirlerinden habersiz 11 yıl yaşamışlardır. Ancak anne babasının müzik yeteneklerinin fazlasına sahip olan August Rush, ailesinin onu beklediğine inanmaktadır ve yetimhaneden kaçarak sokaklara düşer. Sonrasında olaylar ve mucizeler birbirini kovalar. “Müzik her yerdedir, senin yapmak gereken şey onu dinlemek.” Filmden alıntı.

Filmin sürükleyici anlatımı ve müzik teması üzerine kurulu olması keyifli bir masal tadı veriyor. Romantizm ve dram abartılmadığı için August Rush’ın karakteri ve maceraları ön plana çıkıyor. Bu da filmi klasik romantik dramdan farklı bir güzelliğe götürüyor. Yani klişelerin dışına çıkarıyor. Bence izlemeyen çok şey kaçırır. Sonuçta içinizi coşkuyla dolduracak, eğlenceli bir film daha! İyi seyirler!

 1. Her Çocuk Özeldir ( Taare Zameen Par ) Film 2007’ (imdb 8.4)

en iyi film her çocuk özeldir
en iyi film her çocuk özeldir

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, Eğitim

Hint yapımı filmde disleksi olan yani okuma zorluğu çeken Ishaan Nandkishore Awasthi (Darsheel Safary) okulda ve evde sorunlar yaşamaktadır. Zaten başarısız olarak yaftalandığı için içine kapanır ve anlayışsız babası tarafından haşarılıkları cezalandırılır. En sonunda babası onu disipline ihtiyacı var diye yatılı okula gönderir. Ancak Ishaan evde mutsuz da olsa ailesinden uzaklaşmayı kabullenemez ve yoğun bir depresyona çekilir.

Bu sırada yatılı okulda resim öğretmeni olan Ram Shankar Nikumbh (Aamir Khan) sıradışı bir öğretmen ve kendi geçmişinde de benzer sıkıntıları olan biridir. Böylece öğrencisinin durumunu fark eder ve onun tekrar hayata tutunması için ne gerekiyorsa yapar. Sonunda da manevi mükafatını alacaktır.

Aamir Khan’ın yönetmen kadrosunda da bulunduğu filmde, hint sinemasının bildiğimiz görsel zenginliği, dans ve müzik eksik olmuyor. Ayrıca eğitim alanında, dünyamızda hep tartışılan doğru eğitim verilirse herkes başarılıdır ilkesini çok güzel yansıtan bir film.

Duygusal biriyseniz çok ağlayacağınızı garanti veririm ancak buna değecektir de. Çünkü içinizi sevgi ile dolduracak bir yapım. Zaten Aamir Khan’ın her filmi güzeldir ancak bu film efsane. O yüzden buraya sadece bunu koyuyorum. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film ! İyi seyirler dilerim.

 1. Amelie 2001’ Film (imdb 8.3)

en iyi film Amelie
en iyi film Amelie

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Sanatsal, komedi, estetik

Film hayatı anlamaya çalışan ve hayata farklı bir algı düzeyinden bakan Amelie’nin  (Audrey Tautou), kendi deneyimlerini anlatmasıyla başlıyor. Sarkastik mizah denebilecek yaklaşımlarla insanları ve hayatlarını tanımlıyor. Küçük şeylerden mutlu olan Amelie evinde kremitin altında bulduğu, bir çocuğun olduğu anlaşılan kutuyu artık yetişkin olan sahibine ulaştırarak onu da mutlu ediyor.

Ve nihayet aşkı bulduğunda onu yaşayış ve hissediş tarzı da etkileyici ve büyüleyici bir sanat sahnesine dönüşüyor. Filmin yavaş ilerlediğini ve çekimlerinin konusu gibi sanatsal açıdan değerlendirildiğini söylemem gerek. O nedenle sürükleyici bir film değil ancak naif ve estetik bir film olduğunu söyleyebilirim. Başkarakterin hayalleri sık sık yaratıcı bir zeminde sahneye aktarılıyor. Bu da bize fantastik bir bakış açısı sunuyor.

Amelie şüphesiz kendi türünde benzersiz bir Fransız film. İzleyen kimsenin unutamadığı bir yapım. Sahneler estetik açıdan tam not alırken müzikleri de filmi taşarak günümüzde Amelie’yi hatırlatan birer hatıraya dönüşmüştür. Sanat gecesi yaptığınızda mutlaka izlemeniz gereken en iyi film Amelie olmalı. Amelie’nin dünyasına iyi seyirler!

 1. Amerikan Güzeli ( American Beauty ) 1999’ Film (imdb 8.4)

en iyi film amerikan güzeli
en iyi film amerikan güzeli

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Sanatsal, dramatik, erotik

Filmde Lester Burnham (Kevin Spacey) karısı ile duygusal ilişkisi kopmuş, ergen kızı tarafından saygı görmeyen Amerikalı orta ekonomik sınıftan bir adamdır. İşyerinde ise durum bundan farklı değildir ve patronun da kötü davranması sonucu içeriden gelen bir isyan baş gösterir. Orta yaş bunalımına giren ve arayış içinde olan Lester spor yapmaya başlar. Bu sırada kızının okuldan arkadaşı Angela ( Mena Suvari )  ile aralarında cinsel bir yakınlaşma olur. Ancak olaylar bunlarla sınırlı kalmaz.

Gündelik hayatın sakin trajedisi içinde bir ailenin dağılışını ve arka arkaya gelen büyük değişimleri izliyoruz. Bir zamanların iletişim sıkıntısı ile dağılan Amerikan ailesi ve Amerikan rüyası pazarlamasında madalyonun öteki yüzü sunuluyor. Gelişmeye ve bireyselleşmeye başlayan toplumda ailenin ahlak değerlerini kaybederek yozlaşması ve dağılması gözler önüne seriliyor. Bir edebi eseri sinemaya uyarlamak ve kitabın vereceği tadı koruyabilmek mümkün olsaydı bu film o film olurdu.

Çekimlerin kesinlikle sanatsal bir bakış açısıyla yapıldığı ve çok beğenildiği film 5 dalda Oscar kazanmıştır.  Amerikan Güzeli film müzikleri de çok beğenilmiş ve kült filmler arasına girmesine yardımcı olmuştur. Mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu söylemeliyim. Benim 2 kere izlediğim nadir filmler arasındadır. İyi seyirler!

 1. Paris’te Gece Yarısı ( Midnight in Paris ) 2011’ (imdb 7.7)

en iyi film Pariste gece yarısı

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Fantastik, romantik, tarihsel, komedi

Filmde nişanlı olan Inez (Rachel McAdams)ve Gil (Owen Wilson) ve Inez’in sosyetik ailesinin yanına Paris’e tatile gelirler. Gil asosyal bir yazardır, Inez ise sosyal bir güzel. Inez’in arkadaşlarıyla takılmak istemesi ve Gil’in bu arkadaşlardan pek hoşlanmaması sonucu Gil Paris gecelerinde tek başına gezintilere çıkmaktadır. Inez’in babası nereye gittiğini anlamak için peşine dedektif takar ancak dedektif Gil’in kaybolduğunu söyler.

Tarihteki edebi yazarların, ressamların, düşünürlerin konu edildiği fantastik filmde eğlenceli ve romantik bir yolculuğa çıkacak, gotik mimarinin tadını çıkaracaksınız. Woddy Allen yazarlığı ve yönetmenliğinde karakterlerin gerçekliği, tutarlılığı, uzlaşmazlıkları arasında fantastik dünyaya açılan kapılar ve değişen hayatları ilgi çekici.

Paris sokakları ve tarihi mimarisi ile görsel açıdan zengin ve dikkat çekici olan filmde diyaloglar da entelektüel ve kültürel ögelerle dolu dolu verilmiştir. Ben izlerken çok keyif aldım ve zaman zaman heyecanlandım. Tarihin önemli adımlarına şahit olma fikri beni heyecanlandırdı. Eğer sizi de heyecanlandırıyorsa kesinlikle bu filmi izlemelisiniz diyorum. İlk fırsatta izlemelisiniz!

↓ Dram konulu en iyi film listesi ↓

 1. Tatlı Bela ( Erin Brockovich ) 2000’ Film (imdb 7.3)

en iyi film Erin Brockovich
en iyi film Erin Brockovich

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Motivasyon, romantik, tarihsel, komedi

Filmde başrolde Erin Brockovich (Julia Roberts) 3 çocuklu, dul ve işsiz bir kadındır. Karıştığı bir trafik kazası davasında onu temsil eden avukatı Edward L. Masry (Albert Finney)’den iş ister. Konuşkan ve tatlı dilli Erin onu ikna ederek çalışmaya başlar. Çalışmaya başladığında kurumlardaki dosyaları incelerken Hinkley adlı yerleşmede bir şirket tarafından suyun kirletildiğini ve halktan saklandığını fark eder.

Bu durumu araştırmaya başladığında yerel halkın su yüzünden kanser, tümör gibi ciddi hastalıklarla boğuşmaktadır. Şirket ise bu hastalıkların masraflarını karşılayarak halka sus payı vermektedir. Erin bu davayı takip etmek için önce patronu Edward’ın sonra da hayatın karşısına çıkardığı tüm sorunlarla canla başla mücadele etmektedir.

Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan Erin Brockovich, Julia Roberts’a Oscar kazandırmıştır. Gerçekten de oyunculuğunun ve doğallığının Pretty Woman performansını geride bıraktığını düşünüyorum. Talihsiz olayların birbirini kovaladığı filmde komedi tadı da hakim diyebilirim.

Hayatın içinden sıcak ve düşündürücü bir film. Pazar akşamı izlemek için ideal. Pazartesi’ye enerji depolamayı kolaylaştıracaktır. Çekimler şehirde ve Hinkley adlı kasabada ya da yolda geçmektedir. Filmin kurgusu boşluksuz ve yavaş ilerlemektedir. Biraz uzun bir film olarak dozunda aşk barındırır. Bence mutlaka izlemelisiniz! İyi seyirler!

 1. Duyguların Rengi ( The Help ) 2011’ Film (imdb 8.1)

en iyi film duyguların rengi
en iyi film duyguların rengi

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Motivasyon, tarihsel, komedi

Filmde 1970’li yıllarda, Skeeter (Emma Stone) adlı sarışın kız üniversiteyi bitirip eve dönmüştür. Yaşıtları gibi evlenip yuva kurması beklenirken kariyer yapmak istediğine karar verir. Meslek seçimi yazar olmaktır. Ve gazetede ev işleriyle ilgili bir köşe yazmaya başlar.

Yazıları için en yakın arkadaşının siyahi hizmetçisi olan Aibileen (Viola Davis)’den yardım ister. Daha sonra aşçı Minny (Octavia Spencer)’de kadroya dahil olur ve 2 siyahi, 1 idealist beyaz kadın yazı projesi için sık sık bir araya gelmeye başlar. Bunun üzerine aralarında bir yakınlık oluşur ve trajedik hikayeler ortaya çıkmaya başlar.

Siyahi dadılar beyaz ailelerle yaşadıkları olayları ve bebeklerini emanet etmelerine rağmen beyaz kadınların onları nasıl dışladığını konu alan hikayeler konuşulur. Skeeter yazar olmak isteyen idealist ve muhalif bir genç kız olarak bu işi değiştirmek için bir şeyler yapmaya karar verecektir.

Siyahilerin mücadelesini anlatan trajedik olduğu kadar komik anlatımıyla dikkatleri çeken film tamamen duygulara hitap ediyor. Eğer duygusal bir izleyiciyseniz film boyunca yer yer gözyaşlarınızı tutamamanız muhtemel. Bütün engellere rağmen karar verilmişse hedefe ulaşmanızı kim engelleyebilir ki? Filmin güzel bir hikayesi var. Bence severek izleyeceksiniz. Mendilinizi yanınıza almayı unutmayın! İyi seyirler.

 

 1. Hayatın Getirdikleri ( The Secret Life of Bees ) 2008’ Film (imdb 7.3)

en iyi film hayatın getirdikleri
en iyi film hayatın getirdikleri

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Duygusal, Aile

Otoriter ve sevgisiz babası ile büyüyen çocuk Lily (Dakota Fanning), bakıcısı ile annesinin yaşadığı kasabaya giderek annesi hakkında bilgiler bulmaya çalışır. İpuçlarını takip ederek bir arıcılık çiftliğine ulaşan Lily beklemediği bir ilgi ve sevgiyle karşılaşır. Burada daha önce karşılaşmadığı aile ortamıyla gördüğü destekten çok etkilenir.

Lily sarışın bir çocuktur. Ancak arıcılık yapan çiftlik sahibi siyahi aile fertlerinden oluşmaktadır. Aile fertleri June Boatwright, August Boatwright, May Boatwright (Alicia Keys, Queen Latifah, Sophie Okonedo). Ailenin duygusal çözülmeleri, küçük kızın incinmiş kalbi ve duygusal tepkilerini iç içe anlatan film etkileyici ve içinizi ısıtacak türden.

Lily aradığını bulmuş mudur? Küçük bir kız çocuğu gerçek babasında göremediği ilgi ve sevgiyi bu merhametli siyahi aileden görecektir. Yine duyguların ve insan olmanın ten rengine ya da ırka bağlı olmadığını gösteren güzel bir aile filmi. Zevkle izleyeceğinize eminim. Fazlaca duygusal sahneleri olduğu için mendilleri hazırlayın. İyi seyirler.

 1. Hayat Güzeldir ( Life is Beautiful ) 1997’ (imdb 8.6)

en iyi film hayat güzeldir
en iyi film hayat güzeldir

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Duygusal, aile, tarihsel

Film 1930’ların İtalya’sında 2. Dünya Savaşı ortamında geçiyor. Hayata mizahla bakabilen Guido Orefice (Roberto Benigni), karısı Dora (Nicoletta Braschi) ve küçük oğulları ile mutlu yaşamaktadır. Almanya’nın İtalya’yı istila etmesiyle Yahudileri Nazi kamplarına toplamaya başlarlar.

Guido ve ailesi de Nazi kamplarına götürülür. Karısı ayrı kendisi ayrı yatakhanelerde kalmaya ve çalışmaya başlarlar. Bu sırada yaşlılar gaz odalarında öldürülmekte, herkes dayak ve aşağılanma görmektedir. Yetişkinler dehşet verici şeyler konuşmaktadır, herkeste korku ve üzüntü hakimdir. Bu şartlarda oğlunun travma yaşamasını istemeyen Guido ona, bunun bir asker oyunu olduğunu ve kazanana gerçek tank verileceğini söyler.

Savaşın ve ırkçılığın insanlık dışı tüm uygulamalarına şahit olurken aynı zamanda bir babanın oğluna yarattığı pozitif dünyayı ve sevgi kalkanını görüyoruz. Listede şimdiye kadarki filmlerde ağlamadıysanız üzülmeyin, bu filmde ağlayacağınıza garanti veriyorum. Filmin başarılı müzikleri de bu etkisini arttırıyor.

Filmde neredeyse acıklı diyalog olmamasına rağmen sürekli duygulandırıyor. Guido’nun olumlu bakış açısına bile duygulanabilirsiniz. En iyi yabancı film dalında ve birkaç dalda daha ödül almış olan İtalya yapımı filmi psikolojik olarak hazır olmadan izlememenizi tavsiye ederim. Ama uygun bir zamanda mutlaka görülmesi gerekiyor. İyi seyirler!

 

 1. Schindler’in Listesi ( Schindler’s List ) 1993’ Film (imdb 8.9)

en iyi film schindler'in listesi
en iyi film schindler’in listesi

imdb sayfası için tıklayın

Tür: Duygusal, tarihsel

Filmde Oscar Schindler fabrikası için işçi lazım olması bahanesiyle 1100 adet yahudiyi kamplara gitmekten kurtarır. Siyasi bağlantılarını, bağlantılarının yetmediği yerde rüşvet kozunu kullanan Schindler her seferinde sorun çıkaran Nazi askerlerine karşı listesindeki Yahudileri korur. Daha sonra bu aileler ve Schindler arasında duygusal bir bağ oluşacaktır.

Hayat Güzeldir gibi Yahudi soykırımını anlatan bir başka film daha. Ancak bu sefer 7 Oscar ödüllü 3 saatlik bir film karşımızda. Başka pek çok ödül de kazanmıştır. Filmin tamamı kasvetli bir ortamda geçmektedir. Amerikan yapımı olan film Amerika’da kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli görülmektedir. Dünya çapında da yüksek beğeni ve hasılat kazanan film mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında yer almaktadır. İyi seyirler dilerim.

 

Bonus:  Piyanist 2002’ (imdb 8.5)

en iyi film piyanist
en iyi film piyanist

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Duygusal, tarihsel, sanatsal

Film 1939 yılı Polonya’sında geçer. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman (Adrien Brody) tesadüfen yahudi kampına gitmekten kurtulur. Varşova’nın varoşlarında yıkık bir binada aç ve ses yapmadan hayatta kalmaya çalışır. Bu sırada bir asker başlangıçta ona yardım ederken sonradan işin farklı bir boyutu olduğu ortaya çıkar.

Naif bir sanatçı kişiliği olan Wladyslaw piyanoya bağlılığından güç alarak hayata tutunur. Önceki iki filme göre kısmen yumuşak olan film Wladyslaw Szpilman adlı piyanistin gerçek anılarının filme aktarılmış halidir. Diğer ikisi ağır gelebilir derseniz bu filmle başlamanızı tavsiye ederim.

Listede aynı konular tekrar etmesin diye bu filmi buraya bonus olarak bırakıyorum. Eklemesem olmazdı çünkü izledikten sonra günlerce film üzerine düşünmüştüm. İyi seyirler dilerim!

 

Listenin devamı gelecektir. En iyiler serisi yapmayı planlıyorum. Burada hiç romantik komedi yok fark ettiyseniz. Buraya biraz romantik komedi gerekecek. Çok yakında…

↓ Romantik komedi konulu en iyi film ↓

(Not: Romantik Komedi Filmlerinin imdb puanları biraz daha düşük olabiliyor.)

     26.Tatil ( The Holiday ) 2006’ Film (imdb 6.9)

en iyi film tatil
en iyi film tatil

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, komedi, duygusal

Film günümüz Hollowood ve İngiltere’nin Londra’ya bağlı Sarry adlı kasabasında geçiyor. Amanda (Cameran Diaz) başarılı bir fragman yapımcısıdır. Yoğun iş temposundan ancak sevgilisinin onu aldattığını anladığında kafasını kaldırır. Iris Londra’da büyük bir dergide editörlük yapmaktadır. İki senedir aşık olduğu ve flört ettiği adamın başka bir kızla nişanlandığını öğrenir.

Bu iki başarılı kadın karakter, noel tatilinde, bir tatil sitesi üzerinden evlerini, arabalarını iki haftalığına değiştirir ve macera başlar. Duygusal dünyalarını düzeltmeye çalışırken aşk yine peşlerini bırakmayacak! Dürüstlüğün getirdiği samimiyet ve sıcaklığı, aile olmayı hissedecekler.

Karakter seçimlerinin çok başarılı olduğu film iki güçlü kadın karakter işlemesiyle ön plana çıkmaktadır. Bana göre imdb puanı daha yüksek bir film olmalıydı, izlenme skalası puanına göre öndedir. En son netflix de filmi bünyesine dahil etti.

Amerikan filmlerinde karşımıza çıkan pek çok fenomene (noel, hollywood, Londra ve edebiyat gibi) bu filmde de rastlıyoruz. Bununla birlikte kadın erkek ilişkilerinde kadını destekleyen ve güçlendiren bir film olmasıyla göze çarpıyor. Keza filmi izledikten sonra bir müddet pozitif iyon bulutu etkisinde kalıyorsunuz.

Filmin derinleştiği anları olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim, duyarlı biriyseniz size hitap eden, duygulanacağınız çok derin sahneler göreceksiniz. Yine de total olarak pozitif ve eğlenceli bir film ! İçinizi ısıtacak bir romantik komedi izleme saatiniz geldiğinde, hala izlemediyseniz, bu filmi görmeden geçmeyin derim!

İyi seyirler!

    27.Özel Bir Kadın (Pretty Woman) 1990’ (imdb 7.0)

özel bir kadın
en iyi film özel bir kadın

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, komedi, duygusal

New York’ta geçen film yakışıklı iş adamı Edward’ın (Richard Gere), hayat kadını olan Vivian’ı (Julia Roberts) işe almasıyla başlar. Sosyetik hayatından sıkılan Edward iş görüşmelerinde kendisine eşlik etmesi ve sevgili rolü oynaması için Vivian’la anlaşır.

Normalde kendi sınıfından tatminsiz bir kız arkadaşı olan Edward kırılgan ve akıllı Vivian’ın yeni kıyafetler ve tavırlar içindeki halinden etkilenir. Vivian ise yüksek sosyal statüyü deneyimledikçe hayattan beklentilerini tekrar sorgulamaya başlar. Bu sırada bir arada yaşayan ve sevgili rolünü oynayan çift arasında gerçek bir aşk doğmaya başlar. Acaba sosyal statüye rağmen filizlenen aşkları galip gelebilecek mi?

Film, klasik zengin erkek, fakir kadın hikayesi gibi gelebilir, zaten başlangıçta sınıfsal bir film olarak hazırlanmışken, sonradan romantik komediye evrilerek beyaz perdeye aktarılmış. Ancak karakterlerin gerçekçiliği ve kadının bireysel haklarına sahip çıkması bakımından keyiflidir.  

Film boyunca dozunda bir romantizm sizleri bekliyor olacak. Julia Roberts’ın bu filmle en iyi kadın oyuncu altın küre ödülünü aldığını da söylemeden geçmeyelim. Vivian zaman zaman güldürecek, zaman zaman üzecek fakat totalde film bitince kendine hayran bırakacak. Mutlaka görülmesi gerekiyor! Kendi konusunda bir klasik!

Şimdiden iyi seyirler!

    28.Not: Seni Seviyorum (P.S. I Love You) 2007’ (imdb 7.0)

Not Seni Seviyorum
en iyi film Not Seni Seviyorum

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, komedi, duygusal

Bol bol ağlamalı, uçuk kaçık kız arkadaşlarla macera yaşamalı, İrlanda’ya aşık olmalı, romantik romantik ve yine romantik bir komedi! Bu filmi izlemeye hazırsanız yanınıza bir kutu mendil almayı asla unutmayın!

Holly (Hilary Swank) ve Gerry (Gerard Butler) birbirine deliler gibi aşık, tutku dolu evliliklerinde maddi sıkıntıları ile boğuşan bir çifttir. Derken Gerry’nin hasta olduğu ve öleceği aşklarının gündemine bomba gibi düşüverir. Gerry ise Holly’e sezdirmeden ölümü sonrasında Holly ‘e destek olacak bir mektup sistemi kurar. Böylece film boyunca Holly’nin yas sürecini ve tekrar hayata dönüş yolculuğunu seyrederiz.

Film Amerika’da geçmekle birlikte bol bol İrlanda sahneleri mevcuttur. Genel olarak İrlanda’nın bakir doğası ile görsel şölene hazır olun. Romantik komedi filmlerine göre uzun sürdüğü düşünülebilir ancak romantik komediden fazlasını anlatmaktadır. Yakın aile ilişkilerini, iş ilişkilerini, görmemiz gereken tüm ayrıntıları gözler önüne sermiştir. Ve bunu sıkılmadan izlettirmeyi başarır.

Size tavsiyem yağmurlu ve bulutlu bir günde izlememeniz olacak, ağır bir bunalıma girmenizi istemeyiz. Bir de ağlamaktan gözlerinizin şişmemesi için arada filmi durdurup yüzünüze su çarpmanızı tavsiye ederim. Yok ben etkilenmem derseniz, siz bilirsiniz tabi. Arkadaşla ya da sevgiliyle izlenmesi tavsiye edilir.

İyi eğlenceler!

    29.Çikolata (Chocolat) 2000’ Film (imdb 7.2)

çikolata
en iyi film çikolata

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, komedi, duygusal

Film küçük bir Fransız kasabasına gelen çocuklu ve tutkulu bir kadının beraberinde yaşanan olayları konu alıyor. Vianne (Juliette Binoche), 6 yaşındaki kızı ve renkli kişiliği ile tutucu bir Fransız kasabasında çikolata yapıp satmaya gelir.

İlk önce kimse bu kadından çikolata satın almak istemez. Düzenli olarak kiliseye giden kasabalılar hayatın hazlarına kapı açarak günaha gireceklerine inanmaktadır. Üstelik kadın genç, güzel ve çocukludur. Ancak Vianne yavaş yavaş kasabalı kadınlarla iletişim kurmayı başarır.

Bu arada Vianne ile gezici denizci Roux (Johnny Depp) arasında romantik bir ilişki doğar. Tutucu belediye başkanı Vianne’in serbest davranışları ve kasaba halkını refaha alıştırmasından hoşlanmaz ve onları kasabadan dışlamak için elinden geleni ardına koymaz.

Film her toplumda görülen gericilik ve çatışma süreçlerini romantik ve büyülü bir atmosferde işlemiştir. İzlerken olaylara hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. İnsanların hayatına kasteden büyük trajediler ve çikolata eşliğinde tatlı ilerlemeler bir arada keyifli bir seyir sağlıyor.

1959 yılına ait bir dönem filmi olduğu için Fransız mimarisi ve çikolata aşçılığı birleşince fantastik bir ortam havası hissedilmektedir. İşin içine dans ve müzik de girecek ve bu tutucu ortamın boğucu havası yerini rahatlık ve aşka bırakacak mı?

Kıyıda köşede kalmış mutlaka izlenmesi gereken bir film ! Kolay kolay her listede karşınıza çıkmaz. Bu gotik filmi kaçırmayın derim! İyi seyirler!

 

    30.Mesajınız Var (You’ve Got Mail) 1998’ (imdb 6.6)

mesajınız var
en iyi film mesajınız var

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, komedi, duygusal

New York’ta internet yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. İnsanlar ilk olarak chat odalarında fotoğrafsız tanışıp kaynaşmaktadır. Joe (Tom Hanks) varlıklı bir yatırımcı olarak büyük bir kitap evi açma aşamasındadır. Kely (Meg Ryan) sevimli bir kitapçıda çalışan samimi bir kadındır. İkili internette tanışır ve uzun süre yazışarak birbirlerinden hoşlanmaya başlar.

Buluşmaya karar verdiklerinde bir sürprizle karşılaşacaklar. Acaba bu sürpriz onları iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi etkileyecek? Film her zamanki Meg Ryan sıcaklığı içeriyor. Ayrıca chat döneminin klasik filmlerinden birisidir. Hala televizyonda denk gelip izlemediyseniz eğlenceli birkaç saat için izlemeye değer.

İnternetin hayatlarımıza girerken yaşattığı ilk heyecanlara şahit olacaksınız. İnternete bağlanma sesi, internetin yavaşlığı, ev ahalisinden gizli gizli chatleşme çılgınlığı! Güzel bir nostalji! Ben hala ara ara kış aylarında izlemeyi severim çünkü filmin atmosferi de başlangıçta kış aylarında geçiyor. Böylece sanki filmin içindeymiş gibi hissediyorsunuz.

Bu klasik kaçmaz! İzleyip mutlaka yanına bir tik koyun!

    31.Aşka İki Hafta (Two Weeks Notice) 2002’ (imdb 6.1)

aşka iki hafta
en iyi film aşka iki hafta

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, komedi, duygusal

ABD yapımı film, çevreci bir avukat olan Lucy’nin toplum merkezi olarak kullanılan tarihi binanın yıkılmasını engellemek için yaptığı eylemle açılır. Lucy (Sandra Bullock) anne babasından öğrendiği değerlere sadık, tutkulu ve çalışkan bir avukat olarak bu yıkımı temelden engellemeye karar verir ve gayrimenkul yatırımcısı olan George’u (Hugh Grant) ikna etmek üzere karşısına çıkar. Ancak toplum merkezinin yıkımını durdurmak karşılığında George’un şirketinde hukuk müşaviri olarak işe başlamak zorunda kalır.

George’un daima ekstra istekleri ve esnek çalışma saatleri bitmek bilmez. Zamanla Lucy’nin inandığı değerlerle çeliştiği durumlar olur ve kendine ait bir hayatı kalmaz. Şımarık ve sınır bilmez George’la çalışmak disiplinli ve kontrolcü Lucy için işkence halini alır. En sonunda işi bırakmak zorunda kalır ve yerine başka bir avukat geldiğinde aslında George’un ilgisinden hoşlandığını fark eder. Ancak George’dan uzaklaşır ve kendini hayır işlerine adar. Bu arada George gözlerini yeniden toplum merkezine dikmiştir.

Senaryosu dolu dolu işlenmiş bu film baştan aşağıya bir romantik komedi diyebilirim. İzlerken kah gülecek, kah gülecek bazen de güleceksiniz. Mekansal rant konusu üzerine oturtulmuş ancak konuyu göremeyeceğiniz kadar şeffaf işlemiştir. İzlerken çok eğlendim. Bolca gülmeye ihtiyacınız varsa kaçırmayın derim.

İyi gülmeler!

    32.Aşk Engel Tanımaz ( Notting Hill ) 1999’ (imdb 7.1)

aşk engel tanımaz
en iyi film aşk engel tanımaz

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, komedi, duygusal

Birleşik Krallık yapımı film, Kitabevi sahibi Will (Hugh Grant) ile ünlü Hollywood yıldızı Anna Scott (Julia Roberts) arasında geçenleri konu alıyor. Yine bir Hugh Grant filmi! Beyefendi romantik komedi için yaratılmış. Hepimizin zaman zaman hayalini kurduğu, bir ünlüyle tanışma olayını konu alan film, klasikler arasında sayılabilir.

Anna, Will’in üzerine portakal suyu dökmesi ile üzerini değiştirmek için Will’in evine gider. Aralarında bir etkileşim doğar. Daha sonra olaylar öyle bir gelişir ki, Anna karmaşık hayatından saklanmak için Will’in yanına sığınır. Bütün bu gelgitler Will’i şaşkınlaştırırken, Will’in aile ortamının samimiyeti Anna’yı teskin eder. Film boyunca ikili yakınlaşırlar ama ilişkinin adını koyamazlar. Bazı krizler aşıldıktan, sular durulduktan sonra durum netleşecektir.

Film biraz eski ve “Mesajınız Var” filmindeki gibi olay akışlarında bunu hissettiriyor. Ancak bu durum, filmi aynı zamanda nostaljik de kılıyor. Bence kült bir film olması sebebiyle bile izlenmeye değer. Ayrıca sizi güldüren sahneler olacağına da eminim. Hala televizyonda denk gelmeyenler varsa bu film gecenin yıldızı olabilir!

İyi seyirler!

    33.Kadın Aklı Erkek Aklı ( The Ugly Truth ) 2009’ (imdb 6.4)

kadın aklı erkek aklı
en iyi film kadın aklı erkek aklı

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, komedi

Başarılı Abby (Katherine Heigl), televizyon programı işinde bir reyting düşüşü yaşaması sonucu, erkekler hakkında kadınlara tavsiyeler veren Mike’la (Gerard Butler) birlikte çalışmak zorunda kalır. İş konularında yetki çatışması yaşayan Abby ile Mike bir arada olmaya alışmaya çalışırlar. Abby Mike’ın tavsiyelerini küçümsemektedir ancak karşı komşusundan hoşlandığında bu tavsiyelere ihtiyacı olduğunu anlar. Bu sırada ikili yakınlaşmaya başlar.

Film çok eğlenceli ve akıcı ilerliyor. Klasik ABD yapımı romantik komedi filmi diyebilirim. Konu ise yine bir fenomen. Dışarıdan yönlendirilerek elde edilmeye çalışılan bir ilişki! Bu sırada takıntılı, kontrolcü, özgüvenli ve başarılı kadının ne aradığı, ne bulduğu komedi üzerinden çok güzel işlenmiş.

Benim keyif alarak izlediğim bir film. Herkese tavsiye ederim. Tabi ki mutlu son olmadan romantik komedi olmaz değil mi! Hatta filmi Netflix ten de izleyebilirsiniz.

İyi eğlenceler!

    34.Aşıklar Şehri ( La La Land ) 2016’ Film (imdb 8.0)

Aşıklar Şehri
En iyi film Aşıklar Şehri

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Müzikal, romantik, komedi

Film Los Angeles’ta oyuncu olmaya çalışan Mia (Emma Stone) ve caz piyanisti olmaya çalışan Sebastian (Ryan Gosling)’ın hayatını ve aşkını konu alıyor. Mia hem kafede çalışıp hem de seçmelere katılmaktadır. Seçmeleri iş yüzünden yolunda gitmez ve morali bozulur. Sebastian ise patronunun caz müziği istememesi yüzünden sürekli onunla çekişme halindedir. Onun da hayali bir caz restoranı açmaktır. Çalıştığı yerden itaatsizlik yüzünden kovulur.

Mia ise pes etmek üzeredir. Bu sırada tanışırlar ve birbirlerine hayalleri konusunda destek olurlar. Sebastian artık para kazanmak zorunda olduğu için kendisini cazdan uzaklaştıracak bir grupta müzik yapmaya boyun eğer ve şöhret basamaklarını tırmanır. Mia ise Sebastian’ın onu ikna etmesiyle kendi tek kişilik oyununu yazar ve tüm birikimiyle bu oyunu sahneye koyar. Ancak Sebastian gelemez.

Mia ve Sebastian’ın aşkı hiçbir zorlama olmaksızın kendi doğasında ilerler ve ezelden beri tanışan, sonsuza kadar birbirlerinin iyiliğini isteyecek iki insan gibi yaşarlar. Bu naiflik film boyunca gördüğümüz senkronize dans performanslarıyla da hafızalarımıza kazınır.

Film içerik olarak hem bir başarı hikayesi (hatta iki), hem bir aşk hikayesi, hem de bir ilişki felsefesi sunuyor. Biçemde ise eğlenceli danslar, komedi unsurları, gerçek hayattan yaşadığımız fenomen durumlar, pozitif geri bildirimler bulunuyor. Ödül zengini bu filmi izledikten sonra uzun süre etkisinden çıkamayacağınıza eminim.

İyi seyirler!

↓ Fantastik Romantik Komedi sevenlere en iyi film ↓

    35.Keşke 30 Olsam ( 13 Going on 30 ) 2004’ Film (imdb 6.2)

keşke 30 olsam
en iyi film keşke 30 olsam

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, komedi, duygusal, fantastik

Film 13 yaşındaki Jenna’nın (Jennifer Garner) doğum günü partisinde bir kriz anında 30 yaşında olma dileğinin gerçekleşmesiyle başlıyor. Kendini 13 yaşındaki ruh haliyle, herkesin sahip olmak isteyeceği mükemmel bir yetişkin hayatının içinde bulur. Seksi bir erkek arkadaşı, lüks bir plaza dairesi, iş hayatında otoriter bir konumu, emrinde kız arkadaşları vardır. Popülerliğinin zirvesindedir.

Ancak işler 13 yaşında hayal ettiği gibi gitmez. Etrafındaki herkes çok yüzeysel, yapay ve resmidir. İçindeki çocuk ruhunun neşesiyle etrafındaki olayları etkilemeye başlar. Yine de mutlu olmayı başaramaz. Çocukken ona aşık olan arkadaşı Matt’in yakışıklı ve etkileyici bir genç adam olduğunu ve evlenmek üzere olduğunu öğrenir. İç dünyasındaki gelgitlerle aşk dünyasındaki gelgitler arasında kalır.

Bence keyifli bir romantik komedi deneyimi! Biraz nostalji ve hayal gücü barındırıyor. Ben çok keyifle izledim. Biraz gevşemek ve elindekinin kıymetini anlamak isteyenler için tavsiye edilir.

İyi eğlenceler!

    36.Büyülü Çift ( Kate & Leopold ) 2001’ (imdb 6.4)

Büyülü Çift
en iyi film Büyülü Çift

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, komedi, duygusal, fantastik

Leopold 1876’da babasının baskısıyla eş seçmek için Amerika’ya gelen İngiliz soylusu bir adamdır. Kate 2001 Amerikası’nda iş yaşamında başarılı olmuş bağımsız bir kadındır. Kate’in eski nişanlısı 1876 yılına gidip fotoğraf çekerken Leopold’a yakalanınca Leopold onu takip eder ve onun peşinden kendini 2001 yılında bulur.

Birdenbire kendisini yeni bir dünyada bulan Leopold olanları anlamaya çalışırken Kate ile tanışır. Kate başlangıçta bu duruma inanmaz ancak Leopold’la ilgilendikçe onun gerçek bir zaman yolcusu olduğuna ikna olur ve aşkı Leopold’da bulur. Ancak onun geri dönmesi gerekmektedir zira kendi geleceğinde asansörü icat edecektir. Kate ise onunla gitmek istemez çünkü iş hayatında çok zor elde ettiği başarılarını bırakmak istememektedir.

Film sonunda çiftimiz bir araya gelecek ve tabi ki mutlu sonla perde kapanacaktır. Film bende biraz nostaljik biraz gotik bir tat bıraktı. 1800’lerin mimarisi, kıyafetleri ile 2000’lerin ilk gökdelen site yaşantısı günümüze oldukça uzak geliyor. Mesela Kate eski sevgilisinin evine yangın merdiveninden uğramayı tercih ediyor. Erkeklerin kadınları feminen veya maskülen diye ayırmayı sevdikleri yıllar ve Kate bu yüzden yalnız kalıyor.

Oysa Leopold Kate’e hak ettiği değeri veriyor ve onun zekasından etkileniyor. Çok naif ve komik bir film! Hala izlemediyseniz romantik komediye ayırdığınız bir akşam için ideal!

İyi seyirler!

↓ Fantastik Romantik Dram sevenlere en iyi film ↓

    37.Melekler Şehri ( City of Angels ) 1998’ (imdb 6.7)

melekler şehri
en iyi film melekler şehri

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, duygusal, fantastik

Yine bir Meg Ryan filmi! Filmde doktor olan Maggie (Meg Ryan) bir hastasını ameliyat sırasında kurtaramadığında çok üzülür. Melek olan Seth (Nicolas Cage) o sırada olanları görür ve Maggie’ye hayran kalır, yardım etmek ister.

İkili görüştükçe birbirine daha çok yakınlaşır ve Seth insan olmaya karar verir. Ancak insan olmakla ve bu dünyada yaşamakla ilgili hiçbir şey bilmemektedir. Maggie ona yardımcı olmaya çalışır ve tam mutluluğu yakalamışlarken beklenmedik bir olay olur.

Baştan söyleyelim film mutlu sonla bitmiyor. Kimsenin moralini bozmak istemem. Fakat çok derin ve klasik olmuş bir film. İzlemek istersiniz diye düşündüm. Ben çok etkilenmiştim. Özellikle bir armut muhabbeti vardır geçmişten günümüze akıllarda kalan. İlk çıktığında, yani televizyonda gösterildiğinde çok popüler olmuştu.

Herkese iyi seyirler dilerim, yanınıza mendil almayı unutmayın!

    38.Sil Baştan ( Eternal Sunshine of the Spotless Mind ) 2004’ (imdb 8.3)

sil baştan
en iyi film sil baştan

imdb sayfası için tıklayınız

Tür: Romantik, duygusal, fantastik

Oscar kazanmış olan film Clementine (Kate Winslet) ile Joel (Jim Carrey) arasındaki aşk ilişkisinin tatsız bir şekilde bitişi üzerine yaşananları konu alıyor. Kendi hafızanıza zarar vermeden kötü hatıraları silen bir teknoloji olduğunu öğrenen Clementine ilişkisine dair hafızasını sildirir ve Joel’i hatırlamamaktadır. Joel bu duruma çok içerler ve kendisi de bu teknolojiyi uygulamaya karar verir.

Bundan sonra Joel’in hafızasında ilişkinin safhalarını, mutluluğunu, kederini, tıkandığı anları tekrar yaşaması ve acı çekmesiyle bazı gerçeklerin farkına varmasını görürüz. Joel mutlu anıların içindeki kendi mutluluğunu unutmaktan hoşlanmayacaktır.

Farklı senaryosu ve ilişkileri sorgulayan yapısıyla mutlaka izlenilmesi gereken bir film. Zaten imdb puanı da oldukça yüksek. Yalnız filmin biraz durağan aktığını ve duygusal olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Ona göre hazırlıklı olun. Film bittiğinde kafanızda sorular sorular kalmış olabilir. Yine de seveceğinize şüphem yok!

Eski bir klasik daha! İyi seyirler

   39.Sonsuz Aşk ( Dragonfly ) 2002’ (imdb 6.1)

en iyi film sonsuz aşk
en iyi film sonsuz aşk

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Romantik, duygusal, fantastik

Joe Darrow (Cavin Costner) ve Emily Darrow Chicago’da başarılı bir hayat süren, karı koca iki doktordur. Emily, Joe’nun onaylamamasına rağmen bir yardım kuruluşunda gönüllü doktor olarak Venezüella’ya çalışmaya gider. Joe ile zar zor sadece telefonla görüşebildikleri dönemler yaşarlar. Ancak daha kötüsü olur ve Joe’nun korktuğu başına gelir. Trajedik bir kazada Emily’yi kaybeder. Bu olaydan sonra yas sürecindeki Joe’ya sürekli öte hayattan bir mesaj iletilir ancak bu tarz inançlara oldukça uzak olan Joe kendisine ve çevresindeki insanlara zor zamanlar yaşatır.

Sakinleşerek mesajı anladığında kimseyi dinlemeyip karısının gösterdiği yolu takip eder. Yolculuğunun sonunda onu bir sürpriz beklemektedir. Hayatın gerçekleriyle hayal gücünün ilahi boyutları bir arada işlenmiş duygusal bir film. Günümüzde aynı türün Netflix örnekleriyle yarışamaz tabi ama kesinlikle güzel zaman geçireceğinizi garanti ederim. Ruhani, gizem, gerilim dolu çok romantik bir film!

İmdb puanının düşük olmasını, internetin çok yaygın olmadığı dönemlere denk gelmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bizim nesil bu filmi Mesajınız Var’da olduğu gibi televizyondan izledik, düşünün yani. Bugünkü fantastik korkunun öncülerinden diyebiliriz.

Eski bir klasik daha! İyi seyirler

↓ Fantastik Korku sevenlere en iyi film ↓

   40. Diğerleri ( The Others ) 2001’ (imdb 7.6)

en iyi film diğerleri
en iyi film diğerleri

imdb sayfası için tıklayınız.

Tür: Korku, fantastik

Grace (Nicole Kidman) eşini savaşta kaybetmiş, iki çocuğuyla birlikte büyük bir malikanede yaşamaktadır. Çocuklarının güneş ışığına alerjisi olduğu için sürekli perdeleri kapalı tutmaktadır. Kızının hayali arkadaşları ile ilgili anlattıkları hikayelere pek kulak asmaz. Bir gün malikaneye iş istemeye gelen 3 kişiyi evde çalışmaları için işe alır. Ancak sonrasında bu insanlar hakkında şüpheleri oluşur. Bir gün sis yüzünden çalışanlarla birlikte evde mahsur kaldıklarında işler çığırından çıkar.

Dönem filmi olan Diğerleri, kendi türleri arasında en iyi korku filmidir diyebiliriz. Ben korkmak istiyorum diyorsanız listedeki bu tek korku filmini izlemeniz yeterli. Sürprizli sonu ile günlerce etkisinden çıkamayacağınız garanti!

Nicole Kidman’ı ilk bu rolle tanıdığımda oyunculuğuna hayran kalmıştım. Kesinlikle izlemeye değer bir yapım! Zaten imdb puanı da oldukça yüksek.

İyi seyirler dilerim.

Karantinada yapılacaklar listesi yazım için tıklayın.