30 Ağustos Zafer Bayramı Milli Zafer

30 Ağustos Zafer Bayramı Milli Zafer

29 Ağustos 2018 0 Yazar: rumeysa sariarslan

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı, milli zaferlerimizin bilincine erişme, birlik ve beraberlik adına önemli bir fırsat doğuruyor. Her birimizin dedeleri, o devirdeki akrabaları, komşuları, yakın çevresi Milli Kurtuluş Mücadelesine katılmış, geri dönememe ihtimalini bilerek ortak bir kaderi ve coşkuyu paylaşmışlar. Bizi birbirimize bağlayan bu ortak hafızayı ve duyguları paylaşmaktır.

Günümüzde hala bir arada kalabilmemizi sağlayan -zayıflamış da olsa- bu bağlantıdır. 30 Ağustos gibi Milli Bayramlarımız bu hafızayı yenilemeye, güçlendirmeye ve ortak zaferin coşkusunu aynı anda hissetmeye olanak sağladığı için çok önemlidir. Nasıl ki ailemizde hep birlikte mutlu olmanın coşkusu, tek başına mutlu olmaktan daha çok tatmin getiriyorsa, nasıl ki ilişkilerimizde eşimizle olan mutluluğumuz tek başına mutluluğumuzdan daha çok tatmin getiriyorsa, ulus olarak mutluluğumuz da çokluk nispetince daha fazla tatmin getirecektir. Başlıca bu sebeple bile refah ve mutluluk için 30 Ağustos’un ve diğer milli bayramların kıymetini anlamamız önemlidir.

Milli bayramları şuurlu bir şekilde karşılayabilmek için yapılabilecek ilk şey ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hitap ettiği Nutuk eserini okumak ve anlamaya çalışmayı bir gaye haline getirmek olmalıdır. Günümüzde şanslıyız ki, bu amaca yardımcı olacak kaynaklar bakımından eskiye oranla daha fazla içerikler, videolar, belgeseller, kitaplar, bilirkişiler bulunmaktadır. Geçmişini ve geleceğini düşünen, özellikle genç kuşağın bu eserlerden faydalanması daha iyi hissettirecektir.

Geçmiş ve gelecek ile ilgili Türkiye ve Dünya genelinde fikir sahibi olmak, en azından bunun üzerine düşünmek insanın ufkunu aydınlattığı gibi bilinmezlik ve belirsizlik korkularına da sebep olabilir. Bilinmeyenden korkulur. Ama bilgi ile bu duygulardan arınmak mümkündür. Öğrendikçe daha fazlasını öğrenmek istediğinizde korkmaya da zamanınızın kalmadığını göreceksiniz. Ulus olarak mutlu olmamız, bu coğrafyada geçmişimizle barışmayı ve geleceğe dair umut beslemeyi öğrenmemize bağlıdır. Birlik ve beraberliğin anlamını en çok bu günlerde düşünmeliyiz.

Sevgilerimle

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

Bayram hakkında yazı okumak için tıklayın